İzmirli belediyeler depremzedeler amacıyla seferber oldu

İzmir’in Bergama ve Çiğli Belediyeleri, depremin vurduğu Kahramanmaraş ve 10 ilde depremzedelere müzaheret etmeye bitmeme ediyor.

İzmirli belediyeler, form üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi olan ve 10 ili etkileyen 7,7 ile 7,6 büyüklüğündeki depremin arkası sıra başlatmış olduğu yardım kampanyalarını tekmil hızıyla sürdürmeye devam ediyor. Başbuğ Utku Gümrükçü öncülüğünde depremin yaralarını girmek amacıyla seferberlik ilan fail Çiğli Belediyesi, eğreti süreliğine İzmir’e mevrut depremzedelerin rica ettikleri hizmete ulaşımı üstüne koordinasyonu nail olmak amacıyla Depremzede İrtibat Birimi kurdu. İrtibat biriminde tahaffuz, beslenme ve otama kabilinden anne ihtiyaçların koordinasyonunun beraberinde psikolojik bindi üstelik sağlanacak. Bindi kabul etmek isteyen depremzedeler 0232 935 55 35 (2317) numaralı model üzerinden Çiğli Belediyesi Depremzede İrtibat Birimi ile iletişime geçebilecek.

Bergama Belediyesi sarsıntı bölgesine hareket makinesi ve personel gönderdi

Yardım kampanyası ile seferber olan Bergama Belediyesi üstelik, gelişim makinesi ve operatörlerini Kahramanmaraş’a gönderdi. Nazik yer sarsıntısı felaketinin yaralarını elde etmek amacıyla Olgun İşleri Müdürlüğü bünyesinde fariza işleyen 2 iş makinesi operatörü ve iki hareket makinesi Kahramanmaraş’a sevk edildi.

Depremden etkilenenler amacıyla Bergama’nın rustik mahallelerinde kadınlar tıpkı araya gelip ekmek pişirmeye başladılar. Yöntemsiz mayalı ekmekler Bergama Belediyesi, Bergama Kaymakamlığı ve Kızılay işbirliğinde başlatılan müzaheret kampanyası kapsamında toplanan malzemeler ile birlikte tırlara yüklenerek deprem bölgesine gönderilmeye başlandı.

Pişirilen ekmekler müzaheret toplama merkezlerine taşınıyor

Kırsal mahallelerde hazırlanan uymayan maya hamurlar ile pişirilen ve detaylı süre bozulmadan saklanabilen köy ekmeklerini pişiren kadınların göstermiş olduğu imeceye gençler ve rical de lakayıt kalmadı. Pişirilen ekmekleri araçlarında sıralayan, yakılan fırınlara odun taşıyan erkekler, ekmekleri soğumasınin arkası sıra Bergama kaza merkezinde Erdal Alemdar Vabeste Spor Salonu’nda oluşturulan müzaheret cem merkezine taşımaya başladı. Burada yardım tırlarına konulan ekmekler depremzedelere ulaştırılmak üzere yola çıkarıldı. Bergama’nın bir nice kırsal mahallesinde olduğu üzere Cevizli Arabalık ve Ayaskent mahallelerinde vatandaşların ortaya koyduğu bu el birliği iri ölçüm topladı. – İZMİR

Share: