Japonya’da bakanlar kurulu değişikliği

Japonya Başbakanı Fumio Kishida kabine değişikliğine gitti. Kafa Bakanlar Kurulu Sekreteri Hirokazu Matsuno, Dışişleri Bakanı Yoshimasa Hayashi ve Maliye Bakanı Shunichi Suzuki koltuklarını korurken, birçok bakanlığa kullanılmamış isimler atandı.

Japonya Başbakanı Fumio Kishida, çarkıt Japonya Başbakanı Shinzo Abe’nin öldürülmesi, Covid-19 kaynaklı soylu erki sükûnet, artan para şişkinliği, dayanıklı ayla mevrut lehçe asayiş ortamı ve Japonya hükümetine müteveccih destekte tenakus yaşanmasının ardından kabine değişikliğine gitti. Saksı Kabine Sekreteri Hirokazu Matsuno, Dışişleri Bakanı Yoshimasa Hayashi ve Maliye Bakanı Shunichi Suzuki bakanlar kurulundaki bulunan pozisyonlarını korurken, çarkıt Başvekil Yoshihide Suga döneminde Japonya’nın Covid-19 ile mücadelesinde kilit lüks oynayan Yasutoshi Nishimura ülkenin yeni Tutum, Tecim ve Sanayi Bakanı oldu.

Savunma bakanlığına tecrübeli isim

Daha önce Savunma Bakanlığı tecrübesi mevcut Yasukazu Hamada yeniden Savunma Bakanı olurken, sakat Japonya Başbakanı Shinzo Abe kabinesinde iki misil Keyif, Iş ve Bol Bolamat Bakanı kendisine fariza alan Katsunobu Kato da Keyif Bakanlığı görevine idraksiz döndü. Tetsuro Nomura’nın Ekincilik, Ormancılık ve Balıkçılık Bakanlığına atandığı hükûmet değişikliğinde, Akihiro Nishimura ise Kasaba Bakanlığı görevine getirildi. Öte yandan iktidardaki Liberal Demokrat Parti’nin (LDP) âdeta koalisyon ortağı Komeito’nun Genel Başkan Yardımcısı Tetsuo Saito ise Eriştirme Bakanlığı pozisyonunu korudu.

İlk görevine geldi

Keiko Nagaoka kabinedeki önce görevini Terbiye Bakanı kendisine üstlenirken, Başbakan Kishida’nın nükleer silahsızlanma ve nükleer silahların yayılmasını önleme üstüne özel danışmanlığını özne Minoru Terada İçişleri Bakanlığı görevine getirildi. Geleceğin başbakanı namına gösterilen Taro Kono, Sayısal Tashih Bakanı koltuğuna otururken, eski asayiş bürokratı olan Yasuhiro Hanashi üstelik Doğruluk Bakanlığı görevine getirildi. – TOKYO

Share: