Kadınlar iş sahibi almak amacıyla kurslarda çalma döküyor

Elazığ’da kadınlar hareket sahibi tevessül etmek üzere Ahali Terbiye Merkezinde açılan çul üretim teknolojisi kursunda dikiş dümen öğreniyor.

Elazığ El Yetişek Merkezinde çeşitli gözyaşı gruplarına müteveccih kurslar bitmeme ediyor. Bu çerçevede kentte açılacak olan bir nesiç firmasının isteği üstüne giysi istihsal teknolojisi kursu kuruldu. İş sahibi kalkışmak isteyen ve ekonomilerine katkı temin etmek isteyen kadınlar kursa başvurdu. Kurulan 4 sınıfta 50 kadına mahir öğreticiler yoluyla terzilik tonga dersi verilmeye başlandı. Kurslarda ter dökün ve başarılı olan kadınlar, peşi sıra nesiç fabrikasında istihdam olacak.

Kurs karşı vukuf veren mahirane belletmen Rahim Benli, “Kursumuz Umum Yetişek Merkezi bünyesinde çul istihsal teknolojisi olarak açılmıştır. Ocak hanımları, bekar kızlarımız var. Hepsinin tıpkı hayali var. İnşallah buradan istihdam olacaklar. Terzilik, makinelerin emek şeklini, aletleri öğretiyoruz. Şuana büyüklüğünde kıytırık haddinden fazla güzel öğrendiler. 50 nefis öğrencimiz ve 4 sınıfımız var. İnşallah herkesin istediği peki” dedi.

“Hayalet ettiğimiz bire bir sektördü ve hayalimiz gerçek oldu”

ev hanımı olduğunu nâkil 3 bala annesi Efrin Asuman, “Kurslara gelişim istihdamı üzere katıldık. Evimize eklenmiş sağlık hatırlamak istiyoruz. Çocuklarımıza elan sunturlu bire bir avlu tedarik etmek istiyoruz. Elazığ’ın bu kök şeylere çokça ihtiyacı vardı. Hayalet ettiğimiz benzeri sektördü ve hayalimiz mahiyet oldu. İnşallah henüz fena hâlde şeyler olacaktır. Burada terzilik ve biçmeyi öğreniyoruz. Fora Etmek küçük çokça sunturlu. Müstahsil tutmak çokça evire çevire. Bizim kadınlarımızın bundan sonra kendi kabuklarından çıkıp ayakları üstünde durması için böyle istihdamlara çokça ihtiyaç var” diye konuştu.

Nurhan Ayır ise “Ben 2 üniversite mezunuyum atanamadım. Burada çocuklarıma ve kendime pantolon diktim. Haddinden Fazla şükür öğreniyoruz. İlerde tekstillerde düzentileme imkanımız olacak. Sunturlu bir vesile. Değerlendirdik ve ayrımsız şeyler öğrendik” şeklinde konuştu. – ELAZIĞShare: