Kahramanmaraş’ta “Okul temeline altın gömüldü” iddiası sonrası hafriyat çalışması yapıldı

Elbistan ilçesine sınırlı Güneşli Mahallesi’nde, 1990 yılında Ulvi Tekinsoy adlı iyicil bire bir yurttaş öz adını haiz meslek yaptırdı. Çeyrek Altın asırdan çok aynı süre öğrencilere eğitim bilimi yuvası olan ekol binasıyla ilgili yapılan testler sonucu yapının depreme çürük olduğu ortaya artık. Bu format üstüne, çatı amacıyla katabolizma kararı verildi.

“TEMELİNDE ALTIN VAR” DİYEREK KAYMAKAMLIĞA BAŞVURDU

Karar doğrultusunda yıkımı tamamlanan binayla ilişkin, o dönüş inşaatta çalışan benzeri işçi aracılığıyla temelinde torba dolusu kızıl olduğu iddiası ortaya atıldı. Okulu yaptıran iyicil Büyük Tekinsoy’un, çatı temeli atılırken akarsu basmanı kısmına poşetle kızıl bıraktığını iddia fail Fatih Acaroğlu adlı müteharrik Elbistan Kaymakamlığına başvurdu.

ÇALIŞMALAR SIRASINDA GÜVENLİK ÖNLEMİ ALINDI

Acaroğlu’nun bu başvurusu üstüne iddiaların araştırılması için Elbistan Şehir Müzesi Müdürlüğü nezaretinde hafriyat çalışması başlatıldı. İş makinesi yardımıyla tonlarca ağırlıktaki beton kırılarak ufak parçalara dönüştürüldü. Henüz sonraları bu parçalar bir tane yegâne incelendi. Çalışmalar esnasında polis ekipleri dahi serbest asayiş önlemi aldı.

ENKAZDAN ALTIN ÇIKMADI

2 dönem süren hummalı çalışmanın ardından gömüldüğü argüman edilen altınlar bulunamadı. Okul temelinde zer olduğu iddiasını ortaya atan iştirakçi Fatih Acaroğlu’nun kardeşi Hasan Acaroğlu dahi kontrol çalışmalarını takip etti.

“ALTIN BIRAKTIĞINI KARDEŞİM GÖRMÜŞ”

O dönemde okulun kaba inşaatını yaptıklarını anlatan Acaroğlu, kardeşinin değerli bırakıldığını gördüğü yönünde kendisine bilgi verdiğini söyledi. Acaroğlu, “1989 yılında bu okulun inşaatını düzenlemek için biz işe başladık. Biz sert inşaatını yaptık buranın. Okulu yaptıran kişinin inşaat temeline sayısını bilmemekle beraber aynı tutar zer bıraktığını kardeşim görmüş. İnşaatın bu bölümüne bırakmış. Poşete ve beze sarıp atmış. Kardeşim müze müdürlüğüne dilekçe yazdı. Şu zaman onu arıyoruz” ifadelerini kullandı. Kontrol çalışmalarını çevredeki vatandaşlar de merakla izledi.

Share: