Kapıkule Tahril Kapısı’nda ince miftah kuyrukları oluştu

Türkiye’de sevdikleriyle birlikte yıllık izinlerini nâkil gurbetçiler, yaşadıkları Avrupa ülkelerine çevrim yolculuğunda Kapıkule Cızık Kapısı’nda metrelerce uzayıp revan açkı kuyrukları oluşturdu.

Yaz tatillerini ve almanak izinlerini memleketlerinde geçiren gurbetçiler, tatillerinin sona ermesi gelişigüzel atak atak yaşadıkları Avrupa ülkelerine dönüş yapmaya bitmeme ediyor. Yaşadıkları ülkelere yaklaşmak üzere yola sâdır gurbetçiler, Edirne’den Bulgaristan’a açılan Kapıkule Temel Kapısı’nda ince çevirgeç kuyrukları oluşturdu. Gümrükte sıranın kendilerine gelmesini muntazır gurbetçiler, sevdiklerini geride bırakan gurbetçi vatandaşlar dönme amacında Türkiye’den hüzünlü ayrılıyor. Ayrıca araçların yolda beklememesi üzere 1750 miftah kapasiteli otoparka yönlendiriliyor.

“Gümrüklerde ölçüsüz trafik var”

Tatilini Türkiye’de geçirdikten bilahare yaşadığı Almanya ülkesine gün boşaltmak üzere gümrükte ara muntazır Serap Ertuğrul, “Begayet trafik yoğunluğu olduğundan hava berduş durumda olduklarını tabir ederek, “Bulgaristan ve Sırbistan çizik kapılarını açmaz, bütün benzeri dert benzeri zahmet çekiyoruz. Tığ vatanımızı ve sevdiklerimizi kısaltmak üzere geliyoruz. Vatana gelirken tüylerimiz diken diken olmakla bu arada ihtisas atışlarımız hızlanıyor amma dümbelek dönüşümüz haddinden fazla dokunaklı oluyor. Tatilimiz süresince İstanbul Gebze’de, Bartın, Kalaba ve beş altı yerde elan kaldık şuan ise mankafa dönüyoruz” dedi.

“Cumhurbaşkanımız Erdoğan bizi bu zulümden kurtarsın”

Gümrükte bekleyişlerinin çileye döndüğünü tamlayan gurbetçi vatandaşlardan Hamdi Karacıkay, Avusturya’ya gideceğini söyleyerek, “Hırvatistan ve Sırbistan çizi kapılarında ağır oluyoruz. Lavabo ihtiyacımızı da göremiyoruz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan irade ediyoruz, oralara bile aynı ahali atıp bizleri bu zulümden kurtarsın. Annemden babamdan ayrıldım üzülüyorum ama hangi yapayım gençler orada bizi burada gidip geliyoruz. Şimdi Avusturya’nın Dornbirn kentine gidiyorum. Buradan arkadaşlarıma, anneme babama herkese selamlarımı yoluyorum” şeklinde konuştu.

“Avrupa’bile ezan sesinden yoksun kalıyoruz”

Ankara’nın Şereflikoçhisar ilçesinde iznini ailesiyle geçirdikten sonra yaşadığı Hollanda’nın Amsterdam kentine gideceğini belirten, Ünsal Önal, “Geride sevdiklerimizi ve evire çevire hatıralar bırakıyoruz. 11 kamer ezan sesinden yoksun gurbette kalıyoruz. Gelirken ayrı bir sıkıntı, giderken ayrı bire bir sıkıntı çekiyoruz. Bu herhangi bir sene tekrarlanan tıpkısı süreç haline geldi. Demin biz bunu imdi kendimizi alıştırarak çıktığımız amacıyla çileden artım bekleme süremiz hangi kadar olursa o kadar ongun tamam. Tığ 3-5 saatleri çıktı beklemekten saymıyoruz. Sırbistan’ın ve Bulgaristan temel kapılarında saatlerce bekliyoruz. Ülkemiz bu mesail üzere ayrımsız çare bulursa bizim üzere elan şişman imkanlar sağlanacak. Bizde bu şekilde daha kısa tıpkısı sürede evimize, yuvamıza ulaşmış olacağız. Devlet büyüklerimiz bu sorunlar amacıyla girişimlerde bulunursa onlara birlikte ayrıca gönül borçlusu oluruz” ifadelerini kullandı. – EDİRNE

Share: