Karabağ Zaferi’nin 2. sene dönümü kutlandı

Iğdır’da, Karabağ’ın işgalden kurtuluşunun 2. sene dönümü kutlandı.

Iğdır Azerbaycan Şalter Zaman ve Hars Birliğini Yaşatma ve Sübvansiyon Derneğince bir dernek salonunda, Karabağ’ın işgalden kurtuluşunun 2. yıl dönümü zımnında tebrik kartı programı düzenlendi.

Program, Türkiye ve Azerbaycan milli marşlarının okunması ve şehitler üzere utanmak duruşunda bulunulmasıyla başladı.

Burada tıpkısı istişare yapan Azerbaycan Açkı Sıra ve Kültür Birliğini Yaşatma ve Tutma Derneği Başkanı Ziya Zakir Acar, Türkiye ile Azerbaycan halkının birbirini hiçbir zaman kendiliğinden farklı görmediğini söyledi.

Azerbaycan ve Türkiye’nin derin bağlarını rapor etmesi itibarıyla söylenebilecek yer güzel ifadenin kardeşlik olduğunu aktaran Acar, “Şüphesiz sözden öteye geçip yaşanılan ortak bayrı dostluğun ve kuma kaderin tıpkı neticesi adına ortaya çıkan bu denk geçmişin, şimdinin ve geleceğin yer güzelce hukuk örneklerinden biridir.” dedi.

Acar, arada mesafeler olmasına rağmen Türkiye ile Azerbaycan halkının az günlerinde bire bir ve bu arada olmayı başardığını anlatarak, şu ifadeleri kullandı:

“Zaman 44 günlük vatan muharebesinden zaferle çıkan Azerbaycan Güney Kafkasya bölgesinde soylu erki ve siyasal yönden baş aktör kendisine, bölgenin politik istikrara kavuşmasında koca sorumluluklar alarak acun kamuoyunda toprak barışı için üstünlük üstlenen mevki izlenimi vermeye bitmeme etmektedir. Ne bahtiyar kim cömert Azerbaycan’ın 30 yıl süresince Ermeni işgali altında mütezayit toprakları azat edildi. Bu mutlu mücadele 27 Eylül’de başladı ve 44 aktarılma sürdü. Bu 44 günü biz giderek yaşadık, nasıl şişman ayrımsız uğraş verildiğini ve elbet zafere kavuşulduğunu gördük.”

Karabağ Zaferi adlı bodur filmin da izletildiği programda, Kafkas El Dansları gösterileri yapıldı.

Program, Azerbaycanlı gürültülü sanatçısı Mehrane Veligızı ve Bati Adıgüzel’in konserinin peşi sıra son buldu.

Share: