Karabağ’ın zaferi Toroslar’da coşkuyla kutlandı

Mersin’in model ilçe Toroslar Belediyesi, Ermenistan’ın 30 almanak işgaline sonuç vererek Azerbaycan’ı bozuk topraklarına kavuşturan Karabağ Zaferi’nin 2’nci yıl dönümünü Azerin Konseriyle taçlandırdı.

İlçedeki Anıttepe Parkı’nda düzenlenen konserde milli ve kardeşlik duyguları doruklarda yaşanırken, Azerbaycan Oran Sanatçısı Azerin, saz ziyafetinin yanı sıra yağmura karşın sergilediği performansı ve orkestrasıyla sevenlerini sarhoş etti. Türkiye ve Azerbaycan kardeşliğinin pekiştiği geceye, Türk devletlerinden eğitim bilimi kabul etmek üzere gelen öğrenciler da katıldı. Uray ekipleri, konsere gelen vatandaşlara Türkiye, Azerbaycan ve KKTC bayrakları dürü etti. Birlik ve kardeşlik vurgusuyla planlı konser öncesinde müracaat eden Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmayan, “Karabağ Zaferi bizim için haddinden fazla eke. Bugün 2’nci yılını kutluyoruz. Bu dosyada biberli var. 30 almanak karışma var. Ermenilerin dünyanın gözünün içine baka baka uluslararası hukuka marjinal yerine 30 yıldır obstrüksiyon ettiği ve özlük vatandaşlarını oraya yerleştirmeye çalıştığı Karabağ yarası var. 2 sene evvel bugün Türk ve Azerbaycan ordusu Şuşa’ya girdi. Azerbaycan bayrağını Şuşa Kalesi’ne dikti. ve bugün Karabağ Zaferi yerine kutlanmaya başlandı. Bu zaferin değişik açılardan önemi var. Birincisi engelleme altındaki Azerbaycan topraklarının hürriyetine kavuşması. Bir Iki kaldı inşallah Zengezur Geçidi’ni de eklediğimiz ant kıvılcım tamam olacak. O günler birlikte uzak değil. Yeter ki biz bire bir olalım, beraber olalım. Türkiye Cumhuriyeti ve Azerbaycan Devleti’nin gelişigüzel tıpkı cereyan, planlama yapması ve buna bakarak ilerlemesi boyutu var. Bu açıdan da Karabağ Zaferi tıpkı dönüm noktasıdır. Bu iki devletin gelişigüzel kudretli ayrımsız ameliyat, hareket gerçekleştirmesi bunu de Rusya’nın, Amerika’nın gözünün içine baka baka yapabilmesi “Türkiye yüzyılının” başlangıcıdır, bacak sesleridir. İşte 2 yıl önce bunu yaşadık. Allah’ın izniyle önümüzdeki günlerde da henüz balaban zaferleri bütün beraber yaşayacağız” dedi.

Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını birlikte minnetle bilinmeyen eden Yılmaz, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk kamu 100 sene ilk Nahçıvan’a revan yolu cebinden mal vererek satın aldı. Bu sayede Nahçıvan’a, Nahçıvan’dan dahi Zengezur Geçidi üzerinden Karabağ’a ulaşabiliyoruz. 10 Kasım’dahi Celil önderimiz ve cebe arkadaşlarının devletimiz ve milletimiz amacıyla yaptığı kamu hizmetler beraberinde, bizi Nahçıvan’a bağlayan yolu özlük cebinden servet vererek satın aldığı amacıyla de ayrıca garip edelim. Ruhları sevinçli, mekanları behişt olsun. Karabağ Savaşı boyunca birlikte zaman veren, fert veren şehitlerimiz, gazilerimiz oldu. Hepsini rahmet ve minnetle anıyorum. Ruhları hayat dolu olsun” diye niteleyerek konuştu.

Konserde “Çırpınırdı Karadeniz” ve “Ölürüm Türkiyem” gibi bir nice sevilen eserleri seslendiren Azerin’e Türk ve Azerbaycanlı vatandaşlar hep birlikte zevcelik etti. Başkan Yılmaz bile manzara önünde vatandaşlarla gelişigüzel bu coşkuya kuma oldu. Henüz sonraları sahneye sâdır Yılmayan, bayraklar eşliğinde Azerin ile gelişigüzel İzmir Marşı’nı okudu.

Konserin peşi sıra Yılmaz, eşi Briz Yılmaz ile alay malay, artist Azerin’e onurluk ve çiçek takdim etti. – MERSİN

Share: