Karabük selen! Karabük’te önce Köy Yaşam Merkezi törenle açıldı

Karabük’te önce Köy Yaşam Merkezi törenle açıldı

KARABÜK – Karabük’te Milli Eğitim Bakanlığınca planlı “Köy Dirim Merkezi Projesi” çerçevesinde faaliyete geçen Ödemiş Köyü Köy Hayat Merkezi törenle açıldı.

Merkeze vabeste Ödemiş Köyü’nde açılışı gerçekleşen Ödemiş Köyü Köy Dirim Merkezi, Karabük’teki geçmiş Köy Hayat Merkezi oldu.

Proje çerçevesinde metruk köy okulu binaları ihtiyaçlar doğrultusunda anaokulu, ilkokul, kurs merkezi, kitabevi; aritmetik, natür, marifet, ve dizayn kabil ayrımlı alanda bakım veren atölyelerle cahillik kampları kabilinden terbiyevi ve içtimai etkinliklerin yapılacağı alanlara dönüştürülerek öğrencilerin ve karye halkının hizmetine sunulacak.

Açılış konuşmalarında kürsüye çıkan İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat Akbaş tembel durumdaki karye okulu binalarının “Karye Yaşam Merkezi Projesi” ile büyüklük çapında dönüştüğünü belirterek, “Merbut karye okullarımız baştan meslek öncesi, beş olarak ve örgün eğitimde El Terbiye Kursları aracılığı ile bile geniş eğitimde bakım vermek üzere baştan terbiye süreçlerine karışma ediyoruz” dedi.

Kursiyer sayısı aynı yılda iki katını geçti

Deniz Kazı, belediyenin El Yetişek Merkezleri’ne tahsis ettiği ve seçme mahallede mevcut Sosyal Hayat Merkezleri’nin adeta fabrikalar gibi çalıştığını vurgulayarak, “Hele bile hisse senedi ve meslek öğrenmek isteyen herhangi bir yaştan insanımız hem aynı sanat sahibi olmakta hem bile toplumsallaşma imkanı bulmaktadır. Güzeşte yıl 20 bin 118 olan kursiyer sayımız bu yıl zaman fiktif ile 42 bin 626’ya ulaşmıştır” şeklinde konuştu.

Küşat etkinlikleri çerçevesinde öğrenciler müzik dinletisi, temel sınıfı gösterisi ve umum oyunları sergiledi. Öğrencilerin performanslarının ardından kürsüye çıkan Karabük Valisi Fuat Gürel, köylerden kente barhana sonrası köylerde cümbüş kalmadığını belirterek, “Geriye dönüp baktığımızda köylerde yavru cıvıltılarının azaldığını ve sakinleştiğini görüyoruz ama bugün Ödemiş Köyü’müzde neşelilik var. Çocuklarımızın cıvıltısını hepimizin yüreğini ısıttı” dedi.

Köyde yaşayanların talepleri doğrultusunda köylerde ekol öncesi ve ilkokul açabileceklerini ifade fail Vali Gürel, Köy Hayat Merkezleri ile köylere biraz henüz ruh geleceğini söyledi.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri, torunlar ve köylüler ile beraber Ödemiş Köyü Karye Dirim Merkezi’nin açım kurdelesi kesildi. Küşat töreni Vali Gürel’in Köy Yaşam Merkezi’nde vadi düzlük çalıştırıcı ve kursiyerleri ziyareti ile sonuç buldu.

Küşat törenine Karabük Valisi Fuat Gürel ve eşi Tutku Aras Güler, İl Itimat Müdürü Bedel Yırtar, İl Jandarma Komutanı Kd. Miralay Abus Gümüş, kurum müdürleri, siyasal parti yer temsilcileri, öğrenciler, öğretmenler ve vatandaşlar katıldı.

Share: