Karabük’teki antik kent “Karaelmas Ekspresi” ile daha fazla turist çekecek

Geç Kalkolitik, Roma ve Erken Bizans dönemlerinde iskân yeri olarak kullanılan, ortaya çıkarılan mozaikler dolayısıyla ” Karadeniz’in Zeugması” adına anılan Karabük’ün Eskipazar ilçesindeki Hadrianaupolis Antik Kenti, Ankara- Zonguldak hattında baştan başlatılacak tren seferiyle henüz çok turisti ağırlayacak.

İlçenin 3 kilometre batısında milattan önce 1’inci yüzyılda kurulan ve milattan sonra 8’inci yüzyıla kadar iskân yeri adına kullanılan antika site, Firez ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un talimatlarıyla Türkiye Cumhuriyeti Mehabet Demiryolları (TCDD) vasıtasıyla başlatılacak Karaelmas Ekspresi seferiyle hava merkezi haline getirilecek.

Ankara Garı’ndan akıntı edecek ve Çankırı üzerinden Eskipazar ilçesine haftada iki ahit gelecek Karaelmas Ekspresi, 2003’te başlatılan ve yılın 12 kocaoğlan süren kazılarda ortaya çıkarılan Geon, Phison, Tigris ve Euphrates nehirlerinin düz aldığı, atlama beygiri, fil, panter, geyik ve grifon (tekellüm tarihinde tanıdık karışık benzeri hayvana sunulan beşer) gibi bir nice hayvanın betimleme edildiği mozaiklerin sergilendiği antik kente seyyah taşıyacak.

Karaelmas Ekspresi ile antika kente gelecek ve 2 saat seyahat fırsatı bulacak ziyaretçiler, mozaiklerin birlikte, şimdiye kadar iki ısıdam, iki kilise, bir defans yapısı, kaya mezarları, oyun, bire bir kemerli ve kubbeli çatı, anıtsal kültik niş, talih, villa, özge abidevi binalar ile bazen kült alanlarından çıkarılan satır ve ok ucu, 1600 yıllık kantar ağırlığı, antik döneme ilişkin paralar, ölülere ilişik zatî eşyalar ve 1800 yıllık adak levhası ile Roma askerine ilişkin tekrar 1800 almanak çipo maskeyi de yakından görebilecek.

Karabük Valiliğince örenlik hesabına dönüştürülmesi için çalışmaların başlatıldığı antik kentte, gelecek turistler amacıyla karşılama alanı ve Geç Roma Konutu ile Kuzeybatı Nekropol Kilisesi’nde yolculuk alanı oluşturuluyor.

“Misafirlerimizi ağırlayarak lansman yapacağız”

Eskipazar Şehremini Hüseyin Dönmez, AA muhabirine, Karaelmas Ekspresi’nin Eskipazar ilçesine seyyar taşıması üzere başlatılan çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Ankara’dan koruyucu trenin Karabük’e geleceğini, dönüşte Eskipazar ilçesine gelerek 2 saat ıtlak vereceğini, bu tam turistlerin antik kenti gezebileceklerini anlatan Dönmez, “Trenin rotasına ilçemizi de eklemiş olduk. Antika kentimizde turizm açısından benzeri kadem henüz atmış olduk. İlçemizi domuzuna eyyam bekliyor.” dedi.

Katar seferinin birlikte ören yeri çalışmalarının da sonlanmasıyla turizm hareketinin daha çok artacağına meni eden Dönmez, şöyle devam etti:

“Karaelmas treni seferleri için iki el derinti yaptık. Birisi Kalecik’te, başkası Hars ve Turizm Bakanlığında. Toplantıyı trenin duraklarının düzlük aldığı il ve kaymakamlık uray başkanları ile nahiye milletvekilleri namına yaptık. Tren, henüz saatleri belirlenmedi ama Ankara’dan kalkacak, Kalecik, Çankırı, Kurşunlu, Atkaracalar, Çerkeş ve Karabük’e gelecek. Turistler Safranbolu’da konaklayacak ve devrisi ahit dönüşte Eskipazar’a gelerek antika kenti gezecek. Burada misafirlerimizi ağırlayarak tanıtım yapacağız. İkramlarımız olacak.”

Dönmez, Ankara, Çankırı ve Karabük milletvekillerinin konuyu yakından izleme ettiklerini, sunu gelişmemiş sürede seferlerin başlayacağını sözlerine ekledi.

“Eskipazar’ın kalkınmasında kebir etkiye erbap olacaktır”

Hadrianaupolis Hafriyat Komutan Yardımcısı Kazı Bilimci Sinan Fellah de tren seferlerinin antik kent üzere haddinden fazla oylumlu olduğunu anlatım etti.

Zaten var olan seyyah ilgisinin bundan sonra artacağını nâkil Dikici, “Karaelmas treni seferleri çokça şanlı zira buraya elhak berhava el altında ziyaretçi gelmekte. Özellikle domestik ve ecnebi turistlerin yol uğrağı noktası. Örenlik yeri olmasıyla birlikte bu sayının artacağından şüphemiz bulunmayan. Karaelmas treninin gelmesi, buranın turizm potansiyelini artıracaktır banko. Bu bölgenin, Hadrianaupolis’in, Eskipazar’ın kalkınmasında eke etkiye erbap olacaktır.” diye konuştu.

Share: