Karacadağ Kalkınma Ajansı 2024-2028 TRC2 Bölgesi Toprak Planı Çalıştayı Şanlıurfa düzenlendi

Şanlıurfa’üstelik, Karacadağ Kalkınma Ajansı 2024-2028 TRC2 Bölgesi Havza Planı Çalıştayı düzenlendi.

Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, kentte bire bir otelde gerçekleştirilen çalıştayda yaptığı konuşmada, Şanlıurfa ve Diyarbakır’ı kapsayan kalkınma planıyla hem yöredeki hem birlikte ulusaldaki mütenevvi unsurların koordineli ve koordine yürütüleceğine inandığını söyledi.

Bölgenin ve şehrin gelişimi üzere değme tip çalışmaya bindi verdiklerini tamlayan Ayhan, şöyle konuştu:

“Bölgelerdeki yatırımlarda kamunun daha çok finans ve alt bina desteği sunması gerekiyor. Bölgede tarım sanayisini geliştirecek çalışmalar için bilgi aktarımı yapmamız gerekiyor. Çiftçiyi bilgiyle toprağı bile suyla buluşturmak gerekiyor. İkisi ayrımsız araya geldiği antlaşma inkılap dayanılmaz peki. Bizler elimizden gelenin fazlasını yapacak şekilde çalışıyoruz. Bizler terleyen, terleten, koşan, koşturan olacağız inşallah. Kadro ruhunu ortaya çıkarmaya çalışıyoruz.”

Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Hasan Maral üstelik, “Gelişen ekonomisi, küsurat yaşam kalitesi ve istihdam olanaklarıyla kadim Mezopotamya’nın yükselen yıldızı Diyarbakır-Şanlıurfa bölgesi. Tığ zaman çöz soruşturma çalışmalarıyla elde ettiğimiz Şanlıurfa’nın ve Diyarbakır’ın vizyonunu tartışacağız. Kocaman vizyon önerileri var. İki ilimizin kalkınmasını tetikleyecek bire bir çokça tahril ve mücahede var. Bu çalıştayda toprak kalkınmasına müteveccih muhteşem konularda vukuf alışverişi olacağına inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Çalıştay, “Üretim ve Dış Tecim”, “Turizm ve Kültürel Bırakıt”, “Sosyal Kalkınma” ile “Tarım ve Kırsal Kalkınma” oturumlarıyla sürüyor.

Share: