Karadeniz hamsisi tezgahlarda yerini aldı

Karadeniz hamsisi tezgahlarda yerini aldı

TRABZON – Sezona palamut avı ile fazlalaşan bir başlagıç eden Karadenizli balıkçıların bugünlerde ağlarına bir iki dahi olsa hamsi takılırken, tutulan hamsiler tazgahlarda yerini almaya başladı.

Karadeniz açıklarında avlanan hamsi Trabzon Balık Hali’nde tezgahlarda yerini alırken, kilosu 65-75 TL’den satılıyor.

Balıkçılar, palamuttan sonraları hamside dahi benzeri bolluğun sürmesini beklediklerini belirtirken birkaç de olsa sâdır hamsinin umut donör olduğunu kaydettiler.

Hamsinin genellikle Günindi Karadeniz taraflarından geldiğini fakat Trabzon açıklarında üstelik bir iki birlikte olsa ağlara takıldığını tamlayan balıkçı esnaflarından Gökmen Ziyalı, “Pelit bugünlerde artağan geliyor bundan sonra çıktı adım adım azalacağını anlayış ediyoruz. İnşallah hamsi birlikte artağan evet. Genelde söylentiler, palamut mübarek olursa hamsi sağlam gayrimümkün yönünde. Hamsi bu aralar yavaş yavaş gelmeye başladı inşallah verimli dirimsel vatandaşta düzlük. Hamsinin kilosu 65-75 TL. Vatandaş palamuttan doydu inşallah hamsiden de doyar. Genelde Sinop taraflarında avlanıyor ancak Trabzon açıklarında bile birkaç da olsa ağlara takılmaya başladı” dedi.

Balıkçı esnaflarından Ahmet Çoğalmış birlikte vatandaşın palamuttan doyduğunu ayrımsız bolluğun hamside sürmesini beklediklerini ifade ederek “Şu zaman İğne cezire taraflarından 15-20 sandık kadar Trabzon’a geliyor. Hamsi eli nimetli denecek büyüklüğünde olmasa da halkımızın ihtiyacını görüyor. Palamudun arasında hamsinin gelmesi bizim amacıyla haddinden fazla gani sayılır. Hamsinin kilosu 65 TL’den satılıyor. Palamutta 2005 yılından sonra ilk kez hakeza artağan ayrımsız zaman yaşıyoruz. Şuan palamut sürat kesmedi bire bir bolluk sürüyor. Palamut tahminî 1 ay elan sürer diye düşünüyorum. İnşallah hamsi avında da artağan tıpkı sezon yaşarız” diyerek konuştu.

Share: