Karadeniz’de beklentilerin üstünde yakalanan balık yüzleri güldürdü

Sabık sene 1 Eylül’da başlayan balık avı sezonunun geride mütezayit beş maaş bölümünün eli nimetli geçmesi balıkçıları kıvançlı etti.

Türkiye’nin önemli balıkçılık kentlerinden Sinop’ta tekneleriyle denize açılan balıkçılar, limana hamsi, mezgit ve istavrit kabil balık türleriyle dönmeye devam ediyor.

Ülkenin değişik kentlerinden Sinop’a mevrut balıkçılar tün avcılık yaparken, gündüzleri limanda av sırasında yıpranan ağlarını onarıyor.

Sinop Tarz Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Namık Adlı, AA muhabirine, bu mevsim avlanan palamut ve hamsi miktarının beklentilerinin üstünde olduğunu söyledi.

Sezonun sonuna akıllıca yaklaştıkça avlanan balık miktarlarında düşüş yaşandığını anlatan Adlı, şimdilerde hamsi ve istavrit avcılığının bitmeme ettiğini vurguladı.

Ünlü, balık avı sezonunun 15 Nisan’dahi sona ereceğine belen ederek, “Bu sezon umumi kendisine haddinden fazla çokça iyiydi. Pelit, hamsi haddinden fazla sunturlu oldu. 15 Nisan’da resmi namına sezon bitiyor. Tığ üstelik tıpkısı koyuverme vereceğiz. Hazırlanacağız ve eskimemiş sezona daha inşallah gine başlamış olacağız.” dedi.

Balıkçı İbrahim Gündoğdu ise gelgel şartlarından dünya sonuç günlerde avın vurgun geçtiğini dile getirerek, “Havaların ızdırap gitmesi ve mevsim sonu olması avcılığı ayrımsız hacim düşürdü. Hamsi ve istavrit çok olmasa birlikte avlanıyor. Tezgahlarda balık bire bir şekilde natamam olmuyor.” ifadesini kullandı.

Share: