Karaismailoğlu: Ankara- Niğde Otoyolu’ndan 9 milyona mümasil çevirgeç geçti

Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, Bakanlığın “dev projeleri” beyninde kayran düz Ankara- Niğde Otoyolu’nu açıldığı günden bu yana kestirmece 9 milyon aracın kullandığını belirterek, “Gezi süresinin nısıf yarıya düşmesiyle vatandaşlarımızı sevdiklerine sakıncasız, konforlu ve acul tıpkısı şekilde kavuşturuyoruz.” ifadesini kullandı.

Karaismailoğlu, bağlanmış açıklamasında, akıbet 20 yılda ulaşımın rastgele alanına yatırım yaptıklarını ve Türkiye’nin enfrastrüktür sorununu büyük ölçüde çözdüklerini belirtti.

Ülkenin ihtiyacı olan projeleri hayata geçirdiklerini vurgulayan Karaismailoğlu, “Milletimize ne sözü verdiysek hesabına getirdik. 7 aktarılma 24 saat çalıştık, çalışmaya üstelik devam ediyoruz. Dev projeleri milletimizin hizmetine sunduk. O projelerden biri bile Ankara-Niğde Otoyolu.” değerlendirmesinde bulundu.

Karaismailoğlu, otoban ringinin aynı parçası olan Ankara-Niğde Otoyolu’nun, 275 kilometresi ana cisim, 55 kilometresi angajman yolu gelmek üzere toplamda 330 kilometre uzunluğunda olduğunu belirtti.

Tamamı 16 Mabeyin 2020’da trafiğe açılan otoyolun, Edirne’den başlayarak, İstanbul ve Ankara üzerinden Güneydoğu’ya kadar uzanan ve yapılması planlanan Şanlıurfa- Habur Cızık Kapısı kesimini üstelik havi TEM (Trans European Motorway) Otoyolu’nda kesintisiz ulaşım sağladığını bildiren Karaismailoğlu, otoyolun hizmete açılmasıyla Ankara ile Niğde arası seyahat süresinin 4 saat 14 dakikadan 2 saat 22 dakikaya indiğine meni etti.

Karaismailoğlu, “Açıldığı günden bu yana otoyoldan 8 milyon 961 bin dil intikal yaptı. Zamandan yıllık 450 milyon liralık, akaryakıt tüketiminden almanak 278 milyon liralık oluşmak için yıllık toplam 728 milyon teklik tasarruf edildi. 57 bin ton karbon çıkarma azaltımı sağlandı.” bilgisini verdi.

Son 20 yılda otoyol ağını 2 kattan fazla artırarak 3 bin 633 kilometreye ulaştırdıklarını belirten Karaismailoğlu, “2053 Eriştirme ve Geri Hizmet Asıl Planı” ışığında projeleri hayata geçirmeye bitmeme edeceklerini vurguladı.

Karaismailoğlu, 2053’e kadar otoban uzunluğunun 8 bin 325 kilometreye yükseleceğini belirterek şunları kaydetti:

“Türkiye’nin geleceğini nesir etmeyi sürdüreceğiz. Yaptığımız seçkin yatırıma tıpkı bahane bulmaya çalışanlara rağmen yolumuzda ilerliyoruz. Tığ, Türkiye’nin, milletimizin geleceği amacıyla çalışıyoruz, çalışmaya birlikte devam edeceğiz.”Share: