Karaören topluluk lokalinde ‘kıstırma’ keyfi

Eskişehir’birlikte cıvıl cıvıl Seyitgazi Karaören nüfusuna kayıtlı vatandaşlar bir araya gelerek bisküvi ve takti ile yapılan ve adına ‘kıstırma’ denilen yiyecek ikramı geleneğini sürdürüyor.

Yoğun gelişim temposuna rağmen Köy Derneği marifetiyle hizmete açılan lokalde benzeri araya mevrut Karaörenli’ler, dernek, iş, rastgele familya yahut araba alımı kabilinden mutluluklarını dile ilam etmek üzere değişik ikramlarda bulunuyorlar. Bunlardan biri olan hele yaşlılardan oluşan vatandaşların yıllardır vazgeçemediği ise, bisküvi ve değişmez ile yapılan adına ‘kıstırma’ denilen araç. İki bisküvi arasına takti koyan vatandaşlar bir zamanda birbirlerine ikram ediyorlar.

Karaörenli Ramazan Saika; “Özellikle şita aylarında uygun oldukça derneğimizde hemşehrilerimizle bir araya geliyor, mutluluklarımıza kuma oluyoruz. Herkesi derneğimize bekleriz” diyerek belirtti.

Zihni Özalp ise; “Kardeşçe zarfında çaylarımızı yudumluyoruz. Zaman de kıstırma keyfi yapıyoruz. Kıstırma bizlerin çocukluğundan bu yana elzem bir tattır. Herkesi benzeri kıstırma yemeye, öz içmeye bekleriz” dedi. – ESKİŞEHİR

Share: