Kardeş Evran’ın türbesini ziyaret edenler Cömertlik prensiplerini öğreniyor

Az genelinde 12-18 Ilkgüz tarihlerinde düzenlenecek 35. Cömertlik Haftası kutlamalarına bodur müddet kala Ahi Evran Ege’nin türbesinde ziyaretçi yoğunluğu yaşanıyor.

Mahdut dışından ve Ankara başta tutmak amacıyla değişik illerden Kırşehir’e gelenler, Ahi Evran Külliyesi’ndeki türbeyi ülfet ederek dua ediyor.

Vatandaşlar, türbeyi gezerek Cömertlik prensiplerini öğrenme fırsatı buluyor.

Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü görevlileriyle Ahi Evran Camii mortocu ve müezzinleri, türbeyi ziyarete gelenlere Ahiliğin açık deniz ve cihanşümul prensipleriyle ilişik vukuf veriyor.

Cömertlik ve Esnaf Kültürünü Araştırı Merkezi ve Turizm Derneği Başkanı Fatih Mahmutoğlu, AA muhabirine, Cömert Evran Veli Türbesi’nin önceki yıllarda yapılan çalışmalarla UNESCO Geçici Kültürel Bırakıt Listesi’ne alındığını anımsatarak, esas listeye alınması amacıyla çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Ahi Evran Veli’nin türbesine kırıcı bandaj

Özellikle yaz aylarında Kardeş Külliyesi ve Kardeş Evran Iye Türbesi’ne alçak bandaj olduğunu tamlayan Mahmutoğlu, “Cömertlik Haftası kutlamaları öncesinde gurbetçilerimiz ve değişik illerden gelenler Ahi Evran Veli’nin türbesine dokunaklı ilgi göstermekte. Haftamızın cümbüş ile kutlanacağına inanıyorum.” dedi.

Son yıllarda Ahiliğin tanıtımının artması sayesinde yetersiz dışından kafileler halinde ziyaretçilerin geldiğini anlatan Mahmutoğlu, “Sıkıntılı içinden de bir nice ziyaretçi buraya gelerek dualarını edip Cömertlik prensiplerini öğrenme üzerine tetkikat yapıyor.” diye konuştu.

Mahmutoğlu, Cömertlik prensiplerinin bugüne birlikte çerağ tuttuğuna bel ederek, “Ahiliğin yeryüzü koca ilkelerinden birisi ‘Hak ile çalışıp bize mevrut bizdendir, karın ve aktöre ile çalışıp bizi geçen bizdendir’ öğretisidir. Türkiye’mizin ve dünyamızın elan güzelce olması üzere Ahiliğin bu iyicene öğretilerini gelecek nesillere aktarmamız geçişsiz.” değerlendirmesinde bulundu.

“Ahilik denince aklıma ahlak, haber, düzentileme ve karın geliyor”

Osmaniye’den Ankara’ya yolculuk ederken arkadaşıyla Cömert Evran Iye Türbesi’ni mülakat fail sarıklı Rabia Aker de burada okuduğu yazılardan çokça etkilendiğini dile getirerek, “Okuduğumuz yazılarda onun bir nice görevi olduğunu gördük. Bunun yanında 93 yaşında bibi kılıç sallaması da beni çok etkiledi. İyi kim gelmişiz, görmüşüz, çok gür oldu.” ifadesini kullandı.

Ankara’birlikte öğrenci olan Kahraman Esen ise Cömert Evran Veli’nin türbesinde dua okuduğunu anlatarak, “Ahiliği öğrenmeye çalışıyoruz. Cömertlik denince aklıma ahlak, bilgi, düzentileme ve karın geliyor. Bu dört asıl konuda ego birlikte hayatıma yön vermeye çalışıyorum.” şeklinde konuştu.Share: