Karı ve Içtimai Hizmetler Bakanı Derya Üzüntülü, Yalova’da huzurevini müzakere etti

Sülale ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Su Izdıraplı, Türkiye’üstelik aile tipi huzurevlerini hayata geçirmeye ve çoğaltmaya çalıştıklarını bildirdi.

Yalova’nın Çınarcık ilçesinde huzurevine ziyarette mevcut Yanık, bungalovlarda artan yaşlılarla ayrımsız araya gelerek kardeşçe etti.

Üzüntülü, ziyaretinin peşi sıra gazetecilere yaptığı açıklamada, Yalova’ya iki eskimemiş Sülale Destek Merkezi ve 750 kişilik aşçı kazandıracaklarını söyledi. Bakanlığın hizmetlerinin henüz totaliter olması ve etkinliğinin artırılması amacıyla kentte yeni ayrımsız Içtimai Bakım Merkezi açacaklarını dile getiren Yanık, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sosyal Teavün ve Dayanışma Vakfı binamızı üstelik yenileyerek daha deli dolu hizmetlerimizi ulaştırmaya çalışacağız. Onun dışında Çınarcık Huzurevi’ndeki kabilinden özellikle yaşlılarımızın, büyüklerimizin elan konforlu, kendilerini daha bahtiyar hissedecekleri ve faal yaşlanmaya hizmet edecek şekilde kuruluşlarımızın düzenlenmesini, hayata geçirilmesini önemsiyoruz. Burada üstelik kızıl büyüklerimizin hem onların duasından hem onların hanay tecrübesinden son paye yararlandığımız, büyüklerimizin buradaki konforunu, buradaki mutluluğunu yok etmek bizi güvenilmez mutlu etti. İnşallah bu konsepti ülkemizin farklı yerlerinde bile uygulayarak ocak tipi huzurevlerimizi hayata geçirmeye, çoğaltmaya çalışıyoruz.”

Kederli, “faal yaşlanma” konusunu önemsediklerini belirtti. Büyüklerin üretemeye bitmeme ederek hayatlarını etkin bire bir biçimde sürdürmelerini önemsediklerini bildiren Izdıraplı, şunları kaydetti:

“Huzurevlerimizin konsepti buna alelhusus çok makul. Onların mütenevvi toplumsallaşma alanları, spor yapacakları birtakım şayet faaliyetleri varsa onları sürdürebilecekleri mekanizmanın olması majör. Nedeniyle büyüklerimiz amacıyla bu anlamdaki hizmetlerimizi hele inşallah artırarak bitmeme ettireceğiz. Zaman Zeynep ve İbrahim bana eşlik ediyorlar. Çocuklarımızla alakalı hizmetlerimizi bile esasen biliyorsunuz sülale vakfı adına kazanmak ve sonrasında üstelik çocuklarımızın eğitiminin, zatî gelişimlerinin, keyif hizmetlerinin çalışkan benzeri biçimde bitmeme edebilmesi için yavru hizmetlerimizde antrparantez artırarak devam ediyoruz. Çocuklarımızın büyüklerimizin tecrübelerinden, büyüklerimizin sahn birikiminden yararlanacakları kimi buluşmaları ayarlamaya çalışıyoruz. Bu anlamda inşallah önümüzdeki süreçte bakanlığımızın farklı iş, değişik bakım alanlarının birbiriyle etkileşimi ve birbiriyle dayanışmasını bile artırarak devam ettireceğiz.”

Yaşlılar Yurdu binasında basına ilişkin toplantıya katılan Kederli’a ziyaretinde, Yalova Valisi Muammer Erol, DÜRÜST Tümen Yalova Milletvekilleri Ahmet Büyükgümüş ve Meliha Akyol, Yalova Uray Başbuğ Vekili Mustafa Cesaretsiz, DÜRÜST Fırka İl Başkanı Muğlim Bağatar ve çalım müdürleri haremlik etti.

Bakan Kükremek Izdıraplı ayrıca, Yalova Valiliği ve Yalova Belediyesini musahabe etti, esbak çağ teşkilat mensuplarıyla yemekte bir araya geldi.

Share: