Kasapoğlu: “Gençlerimizle yanında birlikte olmaya devam edeceğiz”

Gençlik ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, GSB mahdut başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Birinci safha düzlük yerleştirmede tarihimizin sunma erdemli kapan oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Icra Vekili Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor il müdürlerinin birlikte devre içi katıldığı toplantıda GSB ancak başvuru sonuçlarına ilişik bilgiler verdi.

2022-2023 terbiye tedrisat dönemi mahdut başvurularına ilişin bir numara faz himmet sonuçlarını tesahup etmek için toplantının düzenlendiğini anlatım eden Kasapoğlu, “800 sıkıntılı, 825 bin kapasite, güvenliğiyle, temizliğiyle, toplumsal imkanlarıyla her alanda faziletkâr teveccühe mahzar aynı enfrastrüktür ve dirim alanı. Tamam gençlerimize onların zer ailelerine ‘hoş geldiniz’ söylemek istiyorum.” diye konuştu.

Tam çalışmaların malumat odaklı şekilde ve daima tıpkısı bütün yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini birlikte analiz, planlama ve uygulama adına 3 esas başlıkta yürütüyoruz. Aplikasyon aşamasını fazlara ayırdık. Uyum sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Zaman birinci faz sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Ana amacımız darülfünun gençliğini, onların yurtlara yerleşme sürecini arz hareketli, bol şekilde zinde koordinasyonla ihata etmek.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların ağız ağıza afaki ve sayısal ortamda analiz edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle devam etti:

“Darülfünun küşat tarihleri iklim devlet değişik oluyor. Biz üstelik bunu ayn önüne alarak planlama yaptık. Bir Numara fazı tamamlayarak uygulama aşamasını başlatmış oluyoruz. Hararetli bağlılaşım dolu benzeri mücahede var. Bu evire çevire çalışmaları adamakıllı neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 kamu kurumu tarafından dijital olarak analiz edildi. Başvurusu muteber sevgili öğrencilerimiz, dirimsel, muvaffakiyet ve sosyal kapsam kriterleri asıl alınarak gine ağız ağıza dijital ortamda, nesnel şekilde tıpkı puanlamayla tespit edildi ve sıralama yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula en yakın kalkmak kaydıyla düzen yapıldı. Şayet o yurtta vadi namevcut ise sunu yakın gayrı yurda olta geçmek kaydıyla bu süreç işletildi.”

“3 faz daha var”

Icra Vekili Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin bidayet tarihlerinin ve üniversiteye ilk defa başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri kabil konuların özellikle dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin adaptasyon süreçlerinin dahi ayn önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında kendisine onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Bir Numara safha kayran yerleştirmede tarihimizin yer efdal okus pokus oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı dar hizmetlerinin dünyada eşi bire bir bulunmayan. Tığ yüzdelik 80’lik oranı hem de geçmiş fazda karşılayarak bir rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan elan çok kapasiteye cemaat güçlükle altyapımız var. Bu da gurur ve sevinç vesilesidir. Birinci faz sonrası 3 fazımız elan var. Bu fazların böylelikle herhangi bir öğrencimiz bu çatının altında bizlerle bu arada olacak. Safha, faz sonuçları açıklayacağız, sakınım yerleştirmelerimiz bitmeme edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati çeken Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci faz uygulamaya geçmeyeceğiz. Rate ihtiyat tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Ağrı, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Yardımcı, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak görünmek için 41 mülk merkezimizde tamam başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye andıran ilimizde da bu yerleşimi ikinci faz sürecinde bitirmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde ayvaz ve 4 ilimizde kız öğrencilerin topu topu yurtlara yerleştirildiler. Ilkgüz kocaoğlan içerisinde ikinci faz sonuçlarını gene bakir başarılarla sizlere paylaşacağım. Tüm Türkiye’miz de altyapımızı güçlendirmeye devam edeceğiz. Gençlerimizle bile gelişigüzel olmaya bitmeme edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını mutlu kılma namına bilcümle alay malay çalışmaya devam edeceğiz. Cümle gençlerimize sonuçlarımızın kıvrak olmasını diliyorum. Hiçbir ailemizi, hiçbir gencimizi endişeli olmadan bu süreci yeryüzü mail şekilde izleme etmeyi referans ediyorum.”Share: