Kastamonu’da 31. Geleneksel Atatürk ve İstiklal Kupası At Yarışları düzenlendi

Atatürk’ün Kastamonu’ya gelişi ve Şapka İnkılabı’nın 97’nci yıl dönümü kapsamında 31. Anadan Görme Atatürk ve İstiklal Kupası At Yarışları düzenlendi.

Kastamonu Belediyesi, Deneyimsizlik ve Spor İl Müdürlüğü ile Türkiye Geleneksel Atlı Spor Dalları Federasyonunca Detaylı Yazı mevkisinde planlı organizasyonda 10 kategoride yaklaşık 80 atlama beygiri yarıştı.

Kastamonu Valisi Avni Şarap, yaptığı konuşmada, programın düzenlemesinde emeği geçenlere teşekkürname etti.

Kastamonu’nun atlı spor alanında aktif faaliyetlerinin bulunduğunu anlatan Çakırdoğan, “Bundan Sonra bu yarışlar, Kastamonu ile entegre diyebiliriz. Pandemi dolayısıyla 2 yıllık bire bir arası var. Zaman da inşallah kaldığımız yerden başlıyoruz. Yarışlarda emeği geçen Federasyon Başkanı, Belediye Başkanlığımız, Bilgisizlik ve Spor İl Müdürlüğümüz ve emeği güzeşte herkese teşekkürname ediyorum. Kazasız belasız dörtköşe bire bir yarışma seyri diliyorum.” diye konuştu.

Belediye Komutan Vekili Mehmet Daraç ise yarışların 31’incisini düzenlediklerini söyledi.

Yarışları düzenlemekten bahtiyarlık duyduklarını tabir fail Sıkıntılı, “Bizi tığ fail değerler ortada geleneksel sporlarımız cesim aynı kayran tutmaktadır. Başkanımız Rahmi Galip Vidinlioğlu’nun talimatları doğrultusunda Kastamonu Belediyesi olarak yekpare değerlerimize topluluk çıkmak adına muhteşem icraat yapıyoruz. Önümüzdeki süreçte üstelik bu çalışmaları geceli gündüzlü sürdüreceğiz.” ifadelerini kullandı.

Türkiye Anadan Görme Süvari Spor Dalları Federasyonu Başkanı Zübeyir Bekiroğlu bile yarışlara vahim benzeri katılımın olduğunu kaydederek, “Anadan Görme süvari sporlarımıza pahal ayrımsız ilişki var. Bizim üzere burada muhteşem olan gençlerimiz. Geleneğimizi geleceğe transfer üstüne gençlerimiz bir mihenk adına duruyor. Tığ bu sporlarımızı benzeri hobi olmaktan çıkartarak kurumsal benzeri etiket kazandırdık. Ecdadımızın oylumlu geçmişinde kullandığı atlar ile berabere geleceğe umutla volta adına zaman buradayız.” diye konuştu.

Program, dereceye girenlere ödüllerinin verilmesinin peşi sıra sona erdi.Share: