“Kayseri’deki terör saldırısı” davasında Yargıtay’dan bölümsel onama

Yargıtay 3. Ukubet Dairesi, Kayseri’de 2016’da çarşı iznine sâdır askerleri haiz ahali otobüsüne patlayıcı aylı araçla planlı ve 15 askerin şehit olduğu, 54 askerin yaralandığı yıldırı saldırısına ilgili davada verilen hükümleri bölümsel onadı.

Tarafların kararı temyiz etmesinin ardından dosyaya vekil Yargıtay 3. Ceza Dairesi, incelemenin ardından kararını verdi.

Daire, sanıklar Abdullah Akbıyık, Mehmet Oluk, Ekrem Meram, Beklenti Kepir ve Hamit Eroğlu’na sunulan kodes cezaları ile Elzem Şırnak, Mehmet Yaya, Sulh Kaya ve Mehmet Ayaz’a verilen beraat kararını az sormaca gerekçesiyle bozdu.

Ukubet Dairesi, sanıklar Kenan Çiçek, Uğur Üleştirme ve Serkan Ay’a verilen cezaevi cezası ile Hasan Rençper, Özgürlük Yıldırımçakar, İsmail Hakkı Yıldırımçakar, Vesfiye Tekiner, Gönüllü Demirbaş ve Hüseyin Polat’a verilen beraat kararını ise onadı.

Saldırının planlayıcısı 1119 sene hapisle cezalandırılmıştı

Hain saldırıyla ilgili Kayseri 4. Ağır Sıklet Ceza Mahkemesi’nde 24 Ekim 2017’de başlayan ve 19 April 2019’da karara bağlanan davada, saldırının planlayıcısı olduğu belirtilen PKK’lı Kenan Çiçek, “devletin birliğini ve bütünlüğünü tağyir”, “bile bile cani”, “bile bile öldürmeye adım”, “yavaş madde bulundurmak”, “silahlı terör örgütüne uzuv tevessül etmek” ve “evrakta sahtecilik” suçlarından 16 posta ağırlaştırılmış müebbet ile toplanmış 1119 yıl hapisle cezalandırılmıştı.

Sanıklardan 7’sine 2 ile 7 sene 6 kamer arasında mütebeddil dam cezası, 10’una ise delil yetersizliğinden beraat kararı veren yıldız bilimi, yıldırı örgütü PKK/KCK’nin neymiş dip düzem sorumlularından olan ve Kayseri’deki saldırının yanında Ankara ve İstanbul’da PKK eliyle gerçekleştirilen bazı bombalı saldırıların talimatını veren güç olduğu kaydedilen firari İshak Özçaktu ile diğer firariler Ferhat Tekiner ve Sait Karabulut’un dosyalarının ayrılmasına hükmetmişti.

Duruşma savcısı ile yakınan ve sanık avukatlarının evcil mahkemenin kararına itirazı üzerine Ankara Kesim Adliye Mahkemesi 20. Ukubet Dairesinde görülen davada, duruşma, ukubet ve beraat kararlarını hukuka uygun bulmuştu.

Saldırının talimatını veren terörist atıl hale getirildi

İç asayiş operasyonları kapsamında Diyarbakır kırsalında 19 Temmuz 2019’da İl Güllabi Komutanlığınca gerçekleştirilen çekicilik destekli operasyonda işsiz ayla getirilen teröristlerden 2’sinin, Terörden Arananlar Listesi’nde al kategoride saha aldığı belirlendi. söz konusu teröristlerden “Erhan Garzan Porsipi” kod ünlü İshak Özçaktu’nun örgütün neymiş “Amed eyaleti” özel güç sorumlusu olduğu, Ankara, Kayseri ve İstanbul’daki gâh bombalı eylemlerin talimatını verdiği tayin edilmişti.

PKK’lı Tekiner, MİT’in operasyonuyla yakalandı

Terör saldırısının faillerinden PKK’lı “Fırat/Botan” kod isimli Ferhat Tekiner, 23 Ekim 2020’de Milli İstihbarat Teşkilatının (MİT) operasyonuyla Irak’ın kuzeyinde yakalanarak Türkiye’ye getirilmişti.

Emniyetle teşrikimesai süresince düzenlenen operasyonla yakalanan Tekiner ile onun ifadeleri doğrultusunda Diyarbakır’da gözaltına alınan 4 gönül, getirildikleri Kayseri’de tutuklanmıştı.

Tekiner’in, “devletin birliğini ve talih bütünlüğünü bozma”, “düşünülerek katil”, “kalifiye şekilde isteyerek kanlı”, “silahlı terör örgütüne örgen olma”, “pahal maddeleri sellemehüsselam yerine bulundurma veya tağyir” suçundan, sair 4 sanığın ise muhtelif suçlamalarla yargılanmasına Kayseri 4. Bati Ceza Mahkemesinde devam ediliyor.

Terörist Özçaktu’nun atıl ağıl getirildiği, Kenan Çiçek’in yargılandığı davada 16 öğün ağırlaştırılmış müebbet mahbes cezasına çarptırıldığı ve yakalanan Tekiner’in Türk adaletine hesap verdiği terör saldırısının geriye mütezayit bir tane firari sanığı olan ve karşı al yıllık çıkarılan Sait Karabulut’un yakalanması üzere çalışmalar sürüyor.

Share: