Kılıçdaroğlu: “Altılı Masanın Sunma Diri Yanı, Altı Liderin Demokrasiye ve Adalete Olan Bağlılığı. Bizim Arzumuz Türkiye’yi Huzura Sarmak”

TAMER ARDIL ERŞİN

CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, “Altılı masanın bildirme etkili yanı, altı liderin demokrasiye ve adalete olan bağlılığı. Algın yanını ben görmüyorum. Altı şef üstelik tıpkısı kararlılıkla akıntı ediyoruz. Şeş liderin aheste bire bir sorumlulukla hareket ettiğini biliyorum. Bizim arzumuz Türkiye’yi huzura kavuşturmak. Ayrımsız kişinin iradesine Türkiye konfirmasyon edilemez” dedi.

CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, salı günü Elazığ’de yaptığı kol toplantısının peşi sıra ayrımsız kadro gazeteciyle kardeş kardeş etti. Gazetecilerin gündeme ilişik sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları şöyle:

DIŞ POLİTİKAYI KİŞİSELLEŞTİREMEZSİNİZ: (Erdoğan’ın ‘Şangay İşbirliği Örgütü’hangi tüm üyelik sırası geldi” açıklaması) Aut yöntem milli atılmak zorundadır ve aut politikayı kişiselleştiremezsiniz. Tıpkısı kişinin beklentileri üstüne aut siyasa oluşturulmaz. İç politikaya benzemez, aut yöntem. Bir zamanda, aut politikanın aktörleri da farklıdır. Büyükelçilerdir bunlar. Aut siyasa üstüne yazı yazan, istimara işleyen mehabetli insanlar var. Şayet siz, dış siyaset oluşturacaksanız, bu çerçevede okşamak geçişsiz. Erdoğan kişiselleştirdiği amacıyla ihtişam yönetimini, kendisinin düşündüğü benzeri şeyi ferah ferah dile getirebiliyor. Arkasının hangi olacağını, lacerem sonuçlar doğuracağını bilmiyor. Etrafında bunu söyleyecek sevimli de bırakmadı. Haddizatında Dışişleri Bakanlığı köprüleme bırakılmasa hakeza benzeri konuşma yapacağı kanısında değilim.

(Şeş politik partinin 2 Ekim’deki toplantısının gündemine ilişik istifham üzerine) Diğer gündemlerde olduğu kabilinden. Neler yapacağımız konusunda, seçme toplantıda kocaman aşamalar ikmal ediyoruz. Bu toplantıda da… Büyüklük yapılanmasında kullanılmamış kurumlar olacak. Ekonomi… Düzenlemeler konusunda görüş birlikteliği, nazik ihtimalle belli konularda sağlayacağız. Toplantıların özelliği; tıpkı karar verildikten sonradan, genel başkan yardımcıları o kararla ilişik elbet olması gerektiği üstüne çalışıyorlar. Anlaşılan bir olgunluğa ulaştıktan sonradan genel başkanlara sunuyorlar. Umumi başkanlar de ona ‘Evet’ dedikten sonra altılı ganyan masada o konuyla ilişkin değişmeyen çıkacak oluyor. Netleşmiş oluyor, değişmeyen. Böyle çalışıyoruz. Şöyle bir husus genelde yazılıyor. Efendim, toplanıyorlar dağılıyorlar. İyi da toplanıp aynı değişmeyen alıyoruz. Ama aldığımız kararın altının dolması lazım. O kararın gereklerini nasıl yerine getireceğiz, umumi başkan yardımcıları oturup uzunca çalışıyorlar. Tartışıyorlar zat aralarında, kuruntu birliği sağlamaya çalışıyorlar. Görüş birliği oluşturuyorlar, bu çerçevede şeş şef oturup değişmeyen veriyoruz.

2018 YILINDAN SONRADAN CESAMET SAYDAM OLMA ÖZELLİĞİNİ KAYBETTİ: (Yurtdışından Türkiye’ye girdiği tamlanan kaynağı belirsiz dünyalık ile ilişkin soru üzerine) Alelhusus 2018 yılından sonradan celal asetat olma özelliğini kaybetti. Kerem kişiselleştirilmez. Sadece dış politikada değil, kerem yönetiminde da oldu. Dolasıyla vatandaşın ödediği vergilerin nereye gittiği bilmediğimiz kadar, birçok kişinin faaliyet borcu dolayısıyla elektriği kesildi, bunu dahi bilmiyoruz. Söylemiyorlar. Gizliyorlar. Bu demokrasinin şişman ölçüde kan kaybettiğini gösteriyor. Otoriteli bire bir bina, özlük beklentilerine uygun topluma vukuf ita, şayet bilgiler kendisini rahatsız ediyorsa, onu birlikte setir yönünde oluşuyor. Böyle tıpkı abus çatı var.

ÖNEMLİ OLAN GENEL BAŞKANLARIN SÖYLEMİDİR: Sayın Akşener ile görüşüyoruz zaten, görüşmüyor değiliz. kimi zaman tartışmalar evet. Bu birlikte siyasetin doğasında vardır. Tartışmasız, bu süreci fehmetmek türlü değil. Bizim açımızdan yüce olan umumi başkanların söylemidir. Umumi başkan yardımcıları özlük görüşlerini ifade edebilirler. Önemli olan sayın umumi başkanların söylemleridir. Bu çerçeveden, umumi başkan yardımcılarının ya bile genel başkan dışındaki öğür yetkililerinin açıklamalarını dinleriz, kişi görüşlerdir. Onlara da çekinmek duyarız. Bunu altılı masa beyninde kriz evet dahi dağılma şeklinde düşünmüyoruz. Tek şef üstelik düşünmüyor gördüğüm kadarıyla. Bu tartışmalar peki. İşin doğasında vardır.

(‘Altılı Ganyan masada dağılma yadigâr oldu mu?’ sorusu üzerine) Yok efendim, hiç yaşamadık. Küçük on paralık yaşamadık. Olmadı yani. Olsa doğrusu menfaat meydana. Sabık İstanbul’daydım. Sabahleyin Gazetesi benzeri tweet atmış. Efendim, ‘Ali Babacan ile Kılıçdaroğlu haddinden fazla belirsiz görüştüler.’ Görüşürüz yani. Muamma kapaklı benzeri madde namevcut. Görüşmemiz de bellidir. Masa bellidir. Sanki çokça hususi aynı müzakere, ‘diğeri zinhar duymasın.’ Aklın alacağı husus değil. Doğrusu liderler tıpkısı araya geliyor, oturuyor, konuşuyorlar. Tartışıyoruz. Ne laf nasıl olmalı? Akilane düzeyde tartışıyoruz, hepimiz akıllıcasına insanlarız.

HER PARTİ, 41 İLDE BAĞIMSIZ SEÇİME GİRMEK YERINDE. ONUN DIŞINDA DİĞER İLLERDE İTTİFAKLAR OLABİLİR: (Kuma çizgilik tartışmaları üzerine) Gelişigüzel öğür özlük ortamında say yapıyor. Biz üstelik yapıyoruz, özlük içimizde. Intihap Kanunu’nu ana alıyoruz. 41 ilde seçkin tümen hür seçime eksiltmek durumunda, Siyasal Partiler Yasası’na bakarak. Onun dışında sair illerde ittifaklar olanaklı. Ama bizim yaptığımız icraat başka partileri bağlamıyor, ayrıksı partilerin yaptığı icraat bizi bağlamıyor. Bütün partiler galiba aynı çalışmayı mahsus ayrımsız olgunluğa getirdiğinde, elbette oturulur konuşulur. DOĞRU Öğür ve MHP dahi hakeza tıpkısı say yapıyor, biz üstelik hakeza aynı düzentileme yapıyoruz. Akademik dünyadan birlikte böyle benzeri mücahede yapanlar var. Onlarla üstelik bize brifing verdiler, sonuçlar elbet oluyor diye niteleyerek. Tığ onlara dahi talep ettik, ayrıksı partilere de gidip aynı bilgileri verir misiniz diye. Zira onların da bilme hakkı var. Hakeza düşünüyoruz. Icraat yapılıyor.

PARTİ MECLİSİ’NİN, ÖRGÜTLERİN NABZINI TUTARIZ. ONA BAKARAK BİR KARAR VERİLİR: (‘CHP’de önseçim olacak mı’ sorusu üzerine) Tümen namına hiç düşünmedik, özden tefhim etmek icabında. Şunun amacıyla düşünmedik. Elan seçim sathı mailine giren ayrımsız düz bulunmayan. Ayrımsız bu. İki, pespaye örgütler çalışıyorlar. Milletvekilleri, şehremaneti başkanları, diğerleri. Kâffesi çalışıyorlar. Herhangi Bir nev çabayı gösteriyorlar. Seçme sathı mailine girersek Fırka Meclisi’nde oturup konuşmamız geçişsiz. Önseçim mi yapalım, yapmayalım mı diye. Doğrusu balaban ayrımsız kısımda belki önseçim tek yapılmayacak, belki bazen yerlerde form dümen yoklaması, dolay intihap yapılacak. Fırka Meclisi’nin, örgütlerin nabzını tutarız. Ne düşünüyorlar, ne düşünmüyorlar diye. Ona bakarak aynı değişmeyen verilir. Belirleme noktasında ittifakları da düşünmemiz lazım.

(İttifaklar) Olabilir amma bunları hiç altılı masada konuşmadık. Benim kişisel görüşüm, biz bu çalışmayı yapıyoruz. Bu çalışmayı diğer partiler istediklerinde sunuş yapıyorum, bir partiye hakeza bir maruzat yapıldı. Onlar de öz çalışmalarını yapıyor, onlar birlikte bize maruzat yapacak. Belki bu çalışmayı eden arkadaşların tıpkı araya gelmesi geçişsiz. İller bazında anket yapılırsa elan mıhlı sonuçlar elde edilir.

GÖRÜNGÜ BİR PARTİ OLAYI OLMAKTAN ÇIKMIŞ. GÖRÜNGÜ BİR TÜRKİYE OLAYI: (‘Partilerin hareketli olduğu illerde bina mı olacak’ sorusu üstüne) Konuşmadık. İşin doğasında o var. Ama tartışılmadı. Aynı öğür soruşturma yapıp, tığ daha öndeyiz, burada olsun diyebilir. Oturup konuşulur. Görüngü aynı fırka olayı olmaktan huruç. Fenomen ayrımsız Türkiye olayı. Dolayısıyla temas siyasi liderinin bu sorumlulukla hareket ettiğini görüyorum. Türkiye’yi bu içre bulunduğu girdaptan çıkaralım. Ondan sonra oturulur, demokratik yollardan tartışılır. Sonuçta şeş tümen birbirinin rakibi öğür. Elan fazla fikir ahzetmek isteyecektir.

ÇOK CİDDİ BİR KARARSIZ KİLTE OLDUĞUNA İNANMIYORUM: (Sormaca sonuçları nasıl, sorusu konusunda) Anket sonuçları domuzuna. Oyumuz larpadak, çabuk yükselmiyor. Amma çok kararlı ve muvazeneli yükselişimiz var. Iyicene tıpkı şey elbette, böyle olması daha dahi pir. Ben haddinden fazla dokunaklı tıpkı tereddütlü kitle olduğuna dahi inanmıyorum. Antlaşma süresince yerini buluyor.

BİZİM ARZUMUZ, TÜRKİYE’Yİ HUZURA KAVUŞTURMAK: Altılı Ganyan masanın genişlik faal yanı, altı liderin demokrasiye ve adalete olan bağlılığı. Bu olmadığı taktirde bizim yaşayış nedenimiz tartışılabilir. Hastalıklı yanını ben görmüyorum. Şeş şef birlikte tıpkı kararlılıkla debi ediyoruz. Partilerin zat süresince tartışmalar tür, işin doğasında var. Siyasetçisiniz yani. Şeş liderin dokunaklı tıpkı sorumlulukla hareket ettiğini biliyorum, görüyorum. Konuşmalarımızla de teslim ediyoruz. İnşallah hakeza masraf. Bizim arzumuz Türkiye’yi ayrımsız şekliyle huzura sarmak. Benzeri kişinin iradesine Türkiye teyit edilemez. Haddinden Fazla dokunaklı bir molekül.

YÜZ YILLIK ÇINARIN DALLARI OLARAK GÖRÜYORUM, ALTI PARTİYİ. FARKLI FÜRU AYNI ESASLI NEMALANIYORUZ: (Altı siyasal partinin ayrımlı gelenekten gelmesi dezavantaj mı, sorusu üstüne): Üstünlük. Yüz almanak çınarın dalları adına görüyorum, şeş partiyi. Yüz yıllık kök var. Bu kaynak henüz gelişsin, elan büyüsün. Onun iklimini, demokratlık sağlayacak. Ayrımlı dallar ayrımsız kökleşmiş nemalanıyoruz. Cıvıl Cıvıl ayrımsız yapının belli berenarı zarfında ortaya çıkacağına inanıyorum.

PROVOKASYONLARA HEPİMİZİN KARŞI ÇIKMASI LAZIM (Elazığ’bile kendisine yönelik afiş provokasyonu) Provokasyonlara, Elazığlıların kendilerini sınırlanmış tutmaları pir tıpkısı öz. Provokasyonlara hepimizin karşı çıkması geçişsiz.

İKİ TARAFIN DE İŞİNE GELİYOR: (Yunanistan ile gerilim) Kıbrıs’ta Rauf Denktaş’ın mezarına da yanlışsız bakamadılar. Bize izin verin, biz bakalım. Tek değilse temizleyelim etrafını diyerek. Dış politikayı çöz politikanın malzemesi haline getirirseniz, okkalı aynı çıkmaz ile karşı karşıya kalırsınız. Geldikleri bekçi o yani. Yunanistan’ın, adaları Lozan Anlaşması’na marjinal olarak silahlandırdığı yıllardır söyleniyor. Esbak söylenmedi ki. Yazılıyor, çiziliyor. Şimdi kahraman kesiliyor. İki tarafın üstelik işine geliyor. Erdoğan’ın bile karşı tarafın dahi işine geliyor. İkisi birlikte değişecek pozisyonda. Halk ikisine üstelik güvenmiyor haddizatında. İkisi kayıkçı kavgası ile ‘Acaba iktidara tutunabilir miyiz?’, bunun hesabını yapıyor. Halk hep bunları, hepsini biliyor.

(Başörtüsü sorunu gündeme dirimsel mi, sorusu üstüne) Tek keder etmeyin. Ferah Ferah söyleyebilirim, öyle ayrımsız ülkü katiyen hangi bizim önümüze, hangi halkın önüne katiyen gelmeyecektir. Bundan güvenli olmanızı isterim. Zaten bizim başörtülü Tümen Meclisi üyemiz var. Ego öteden beri, İstanbul Şehremini adayı olduğum devir Okmeydanı mitinginde bunu söylemiştim, bu sorunu çözeceğimizi söylemiştim. Bu sorunu çözdük yani. Bunu siyasete materyal eylemek kadar kusurlu bire bir molekül yoktu. Orada bizim karnemizin fay olduğunu dahi gittiğim yerlerde söylüyorum filhakika. Aştık yani bu sorunu, hakeza bir dava gelmez gündeme.”

FOTOĞRAFLAR: ARŞİV

Share: