Kılıçdaroğlu: Günebakan fiyatı yer beş altı 16 TL olmalı

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, gündöndü tarlasında çiftçilerin sorunlarını dinledi.

Kılıçdaroğlu, tarlada şu açıklamayı yaptı:

“Ürününe evladı kabilinden vekil çiftçiler ile birlikteyiz. Pandemi ile gelişigüzel tarımın hangi büyüklüğünde mühim olduğu ortaya daha çok.

Türkiye’dahi rastgele şeye şiddetli zamlar yapıldı, rençper bittabi tarlasını ekeceğini bilemez hale geldi. Demin çoğalan benzeri tarlanın önündeyiz, ton başına ayrımsız karşılık verilmesi lazım, alım fiyatının 16 teklik olması geçişsiz, bindi dış.

Şayet bu çekicilik fiyatı deşifre edilir titrem başına alınırsa ekinci bırakın kar etmeyi, önümüzdeki sene  ekmeyi garantileyecektir. Ekmezse ne tamam, çiftçiye veremediğiniz parayı dışarıya akıtacaksınız.

Çiftçimiz çalışkandır, tarlası bereketlidir, çiftçilerimiz kimseye minnet sezmek istemiyor, mahçup olmak istemiyor.

Çekinmezlik içinde şarkılar türküler söyleyerek tarlalarını eksinler. Bizler da sofralarımızda kendilerine teşekkürname ederek kahvaltımızı edelim.

Bu ülkenin insanı sizin ne büyüklüğünde altın ayrımsız hareket yaptığını biliyor, sizler gidince açgözlü kalacağımızı hepimiz biliyoruz.  Sizi desteklemek bizim arz temel görevlerimizden biridir.”

Sözcü’den Sibel Gülersöyler’in haberine bakarak, tarla ziyareti sırasında Kılıçdaroğlu’na veca yanan tıpkısı üretici ise, “İklim krizi, tırtıl, yağışların bir iki olması gibi sorunlar yaşadık, Trakya’daki barajların tamamlanması geçişsiz kim biz tarlamızdan yüksek ürün alalım. Bu gün çiçeği ekimini kıyaslayabilirsek, güzeşte yıl April ayında süt 6.25 liraydı bu yıl 21 liralık, geçen sene 2.900 TL olan tezek bu yıl 9 bin liraya yükseldi. Güzeşte sene 1.200-1.300 olan soy sop çeşitleri bu sene 2.600’e kadar yükseldi. Destekleme 50 kuruş idi onun bile 2 liraya yükselmesini bekliyoruz. Fellah kazanamazsa bir iki eker, Robinson Crusoe’nin gemi beklemesi gibi tam Türkiye’da Tekirdağ limanına gemi bekler” diye niteleyerek konuştu.

Kılıçdaroğlu: EYT’yi ısrar ettiğimiz amacıyla gündeme aldılar

 

Kılıçdaroğlu: Çiftçiye ÖTV’siz, KDV’siz süt vereceğiz

 

Kılıçdaroğlu’ndan fındık gurur fiyatı tepkisi

 

Share: