Kılıçdaroğlu: Kur Korumalı Mevduat, bomba değil, atom bombası

Divan’in tatile girmesinin ardından seçme salı haset aynı ilde kadro toplantısı yapmayı kararlaştıran CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bu hafta Edirne’da konuştu.

KKM (Kur Korumalı Mevduat Hesabı) sistemini ‘ekonominin kalbine yerleştirilmiş bomba’ olarak nitelendiren Kılıçdaroğlu bu hesaplarıyla dirimsel elde edenlere seslendi.

Uzmanların ‘Kur korumalı tevdiat ekonominin kalbine yerleştirilmiş bombadır’ sözlerini hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Bomba değil atom bombası… Kırat korumalı tevdiat sahiplerine, yani benzeri avuç kişiye sesleniyorum” dedi ve şunları söyledi:

“Bizim iktidarımızda yalnız ve yemeden içmeden faizi alacaklar. Öyle döviz garantisi filan yok. Türkiye koloni tıpkısı ülke değil, birilerinin koloni alanı bile değil”

Kılıçdaroğlu ayrıca konuşmasında şu ifadelere düzlük verdi:

“Allah baht kadir, erk olursak, Ulus İttifakı yerine alarga dünyalık kazandım, masaya oturayım, elimde viski, kadehi, parayı yatırayım, bankaya, dünyanın faizini elde edeyim, dolar garantisi verilmiş, nema garantisi bırakılmış, kar garantisi bırakılmış. Aynı birlikte rate vergisiz. E ben bunlara müsaade vermem. Kimse kusura bakmasın.

Karşı teri mi döktün kardeşim? Namevcut. Otur oraya, keyfine bak. Paranı evliya.. Oradan faiz geliri elde et. Birlikte dolar garantisi olsun. Da elde ettiğim faizden antrparantez algı ödeme. E tamam çiftçinin günahı ne? Esnafın günahı ne? Sanayicinin günahı ne? Bunlar çalışıyorlar.. Riski üstleniyorlar. Öteki adamın tek riski namevcut. On Paralık amma. Dünyanın parasını kazanıyor. O paraların tamamını alacağım, bu millete vereceğim. Tek endişeniz olmasın.”

HANGI OLMUŞTU?

Meyan ayında yaşanan kur krizinin ardından hükümet kırat korumalı mevduatı devreye alarak mudilerin yatırımlarını TL aracılığı ile bankada değerlendirmesine ve muhtemel düzem zararının Hazne aracılığı ile karşılanmasına ilişkin düzenleme getirmişti.

Seviye korumalı mevduatta hesaplar 3, 6 ve 12 maaş vadelerle açılabiliyor.

Hazne ve Maliye Bakanlığı’nın haziran ayı bütçe verilerini açıklamasıyla Kırat Korumalı Yatırım’ın (KKM) üstelik bütçeye maliyetinin toplamda 37,2 milyar TL olduğu ortaya çıkmıştı.

Merkezi bütçeden KKM sahiplerine ödenen tutar haziranda 16,1 milyar TL olurken mayısta bu ölçü 4 bilyon TL kendisine gerçekleşmişti. Dört ayda bütçeden KKM sahiplerine ödenen tutar ise 37,2 milyar TL oldu.

KKM ve katılma hesaplarında biriken cirim arttı

 

Şirketlerin KKM hesaplarında kafasız dönme zamanı: 87 milyarlık ifa

 

Kılıçdaroğlu: “Gün Çiçeği fiyatı en beş altı 16 TL olmalı”

 

Kılıçdaroğlu: EYT’yi ısrar ettiğimiz için gündeme aldılar

 

bununla birlikte Bankacılık Aranjman ve Fal Kurumu’nun haftalık bülteninde düzlük alan bilgilere bakarak kur korumalı TL mevduat ve iltihak hesaplarının esbak hafta 1 trilyon 101,3 bilyon TL’den 1 trilyon 133,8 milyar TL’ye çıktığı belirtildi.

Share: