Kılıçdaroğlu’ndan, “Cumhurbaşkanlığı için sürpriz aynı aday çıkabilir mi?” sorusuna cevap: Sürprizlere saha yok, rasyonalist politikalarla yola geçmek geçişsiz

CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, Malatya’daki programlarını tamamlayarak zaman Elazığ’üstelik yapacağı konuşma ve kol toplantısı amacıyla kente geçti. Kılıçdaroğlu burada Yazı 23 ve Yol Fırat kuma canlı yayınına katılarak gündemi değerlendirdi.

Konuşmasında Budun İttifakı’na müteveccih eleştirilere da cevap veren Kılıçdaroğlu, “Ulus İttifakı dağılıyor, masanın altında HDP var, masanın yan tarafında şu var, öteki tarafında şu var, yok birbirine girdiler… Bunların hacısı hocası fasa fiso. Bulunmayan anca ayrımsız şey. Biz sadece gülerek bunları okuyoruz. Bunların hiç gerçeklik payı namevcut” ifadelerini kullandı.

“DAHA HENÜZ TÜRKİYE’NİN BÜTÜN SORUNLARINI MASAYA YATIRMIŞ DEĞİLİZ”

“Millet İttifakı reisicumhur adayını belirledi mi?” şeklindeki soruya Kılıçdaroğlu şu cevabı verdi: “Büyüklük oturup akıllıcasına konuşalım. 6 önder aynı aradayız. Daha daha Türkiye’nin bütün sorunlarını masaya yatırmış değiliz. Evvel vekil sistemi masaya yatırıp, bunu kuşkusuz çözeceğimizi, adaleti kuşkusuz getireceğimizi, yolsuzlukları lacerem önleyeceğimizi, geldiğimiz antlaşma birden süratli ayrımsız şekilde hasar tespit komisyonu kuracağımızı, lahzada arkasından kazançlı toplumsal konseyi toplayacağımızı, izlem planlama teşkilatını kuracağımızı bunlarla ait kararlarımızı aldık. Başka kararlar üstelik var. Seçim güvenliğini şüphesiz sağlayacağız? Engelsiz göstermek icabında tığ bu hükümete güvenmiyoruz. Sandıkların başında görev düz arkadaşların büzük içinde görevlerini yapmaları, bunların eğitilmeleri gerekiyor. Suriyeli mülteciler var. Bunları nasıl göndereceğiz? Bu konuda dahi oturup konuşmamız geçişsiz.”

NAMZET İÇİN BELİRLENEN KRİTERLER

Cumhurbaşkanını olacak kişinin taşıyacağı özellikleri üstelik sıralayan Kılıçdaroğlu, “Cumhur Reisi elbet olmalı onu kendi bildirimizde açıkladık. Cumhurbaşkanının celal aklı olmalı, büyüklük tecrübesi olmalı, ahlaklı olmalı, kişi egosuna teslim olmamalı, adaletli olmalı, adaleti savunmalı. Devlette liyakati savunmalı. Bunların olması lazım. Bu niteliklere makul dirilik bulacağız. Var, münasebet olmasın?” dedi.

“AKILCI POLİTİKALAR ÜRETECEĞİZ”

“Cumhurbaşkanlığına aday olacak mısınız?” sorusuna Kılıçdaroğlu, şu yanıtı verdi: “Arkadaşlarımız bunu söyleyebilirler elbette kim. Sonuçta herhangi bir öğür özlük liderini reisicumhur adayı adına kısaltmak icap. Ama tığ akliyeci davranıyoruz. 6 önder benzeri aradayız, usçu politikalar üreteceğiz. O akliyeci politikalarla yolumuza bitmeme edeceğiz. 6 lider nasip birliği yaptık, öğür için değil, Türkiye amacıyla yaptık. Seçeceğimiz lider egosuna doğrulama olmayan tıpkı reis olacak. Verdiği sözü tutak, madun alta yazılan vaatlerin altına imzayı atacak, liderlere cebin o yükümlülüğü namına getirecek ve bunu kamuoyuna deklere edecek. Mehabet çarkı o kadar bozuldu ki, baştan düz yazı sürecinde rasyonalist politikalar gerekiyor.”

“SÜRPRİZLERE DÜZLÜK YOK”

“Şaşırtı bir aday çıkabilir mi?” sorusuna ise CHP lideri, “Namevcut yarayışlı, sürprizlere saha namevcut. Akılcı politikalarla yola geçmek geçişsiz.” yanıtını verdi.Share: