Kilis’in asırlık ağaçlarından elde edilen tescilli zeytinyağına yurt dışından irade

Türkiye’nin şanlı zeytin ve zeytinyağı istihsal merkezlerinden Kilis’te, yüzyıllık ağaçlardan toplanan zeytinlerin yağa dönüşmesinin mütekait yolculuğu başladı.

Kilis’te üretilen zeytin ve tescilli zeytinyağı, aroması, kendine özgü tadıyla mutfakların vazgeçilmezleri beyninde yer alıyor.

Yaklaşık 4 milyon ağaçtan kontekst ve sofralık zeytin üretimi yapılan kentte, bu sezon kestirmece 10 bin ton civarında yağ üretilmesi bekleniyor.

Olgunlaşmasının ardından ağaçlardan toplanan zeytinler, kasalara konularak zeytinyağına dönüştürülmek için fabrikalara getirilip yapraklarından ve ense parçalarından arındırılıyor.

Daha sonradan nakız ve ezme işlemlerinden geçirilen zeytin, ana kıvamına getirildikten sonraları yoğrulma ünitesine alınarak presleniyor ve yıkanıyor.

Elde edilen zeytinyağı, filtrelerden geçirilerek krom tanklara alınıp şişelenmeye hazır ağıl getiriliyor.

Yurt dışından dahi rica görüyor

Coğrafi belen tescilli lezzetlerden Kilis zeytinyağı, Türkiye’nin beraberinde dar dışından de dilek görüyor.

Kilis Uzvi Zeytin Üreticileri Birliği Başkanı Hüseyin Çelik, AA muhabirine, asırlık ağaçlardan toplanan zeytinin yağa dönüşüm yolculuğunun başladığını söyledi.

Kilis ortalık zeytininin kuraklığa dayanıklı olduğunu belirten Polat, “150-300 almanak ağaçlarımız var. Bu ağaçlara çiftçilerimiz çokça sunturlu bakıyor. Bu ağaçların düşman elan kaliteli ve hayır. Yerel ve nemli zeytin ağaçlarının verimi çok. Söz Temsili 100 kilogram zeytinden 45-50 kilogram Kilis zeytinyağı alabiliyoruz. Ürün normalde yüzde 35 amma kâh bölgeler yüzdelik 50 verebiliyor.” dedi.

Bu yıl zeytinyağında kısaca 10 bin titrem rekolte beklediklerini vurgulayan Polat, ürettikleri zeytinyağlarını kaliteli şekilde sofralara sunacaklarını aktardı.

Çelik, Kilis Örgensel Zeytin Üreticileri Birliği sebebiyle Kilis zeytini ve zeytinyağının adalet ettiği değere ulaştığını tabir ederek, şöyle konuştu:

“Birliğin ve devletin yardımıyla Kilis zeytini dünyaya pazarlanıyor, marketlere pazarlanıyor. Bu zeytinyağını Amerika, Ana Deniz, Tren, Kanada ve ilk kez Almanya’ya ihraç ettik. Bu yıl birlikte şişman bir dilek var. Sunma başta İran. İran kestirmece bin ton yağ istiyor. İran’a güzeşte yıl 30 ton zeytinyağını ihraç ettik, birinci sınıf ve damak zevkine makul zeytinyağı olduğunu anladılar. Suriye’bile yaşanan bağırsak karışıklıklar nedeniyle İran, Kilis zeytinyağına yöneldi. Kilis zeytinyağı Suriye’da üretilen zeytinyağıyla benzeri aromaya sahip. Onlarla bu yıl bile kavilleşmek üzereyiz. Bu de Kilis zeytininin önünü açıyor. Çiftçilerimiz kaliteli benzeri servet çıkardığı ahit biz birlikte tüketiciye sunu nitelikli malı götüreceğiz.”

Güzeşte yıl 100 titrem zeytinyağı ihracatı gerçekleştiğine dikkati çeken Polat, bu yıl 125 ton zeytinyağı ihraç etmeyi hedeflediklerini kaydetti.

Polat, Türkiye’da üretilen zeytinyağının tahminî yüzdelik 5’inin Kilis’ten karşılandığını dile getirdi.

Share: