Kilis’te aksine göç başlatan kırmızı biberde hasat ve kurutma mesaisi

Türkiye’nin cesim kırmızı biber üretim merkezlerinden Kilis’te Musabeyli ilçesine merbut kestirmece 2 bin 500 nüfuslu Hasanceli köyünde biber hasadı ve kurutma işlemleri başladı.

5 bin ila 7 bin dekarlık alanda biber üretimi yapılan köyün eli nimetli tarlalarından toplanan al biber, berrak alanlara serilerek kurutuluyor. Daha sonradan köydeki fabrikalarda işlenen biber, Türkiye’nin dört bir yanına ve sıkıntılı dışına gönderiliyor.

Kilis Ekincilik Mühendisleri Odası Başkanı Cüret Özdemir, AA muhabirine, baharatlık biberin hasadının ve kurutmalık işlemlerinin başladığını söyledi.

Kilis’te 45 bin dekardan kısaca 40 bin ton rekolte beklediklerini anlatan Özdemir, “Bunun 25 bin dekarı dolmalık ve salçalık, 20 bin dekarı ise kurutmalık yani baharatlık kırmızı biberdir. Bu yıl rekolte beklentimiz ferah.” dedi.

Tersine göçe sebep oldu

Özdemir, şöyle konuştu:

“Hasanceli köyündekiler daha önce dışarı çalışmaya giderken baharatlık al biberin köye gelmesiyle beraber köye kafile başladı. Bu köyde 14 toz biber ve salça fabrikası bulunuyor. Bölgenin sunu yüce itilaf kaynağı kırmızı biberdir. Buradan toplanan biberler kurutma alanlarından serilip kurutulduktan sonra Kahramanmaraş ve ayrıksı illere pazara sunulmaktadır. ‘Biberci köy’ diyebiliriz çünkü bu köyün tamamen geçimi biberdir. Türkiye’nin temas tarafına gitmekle bu arada Almanya’ya buradan ihracat yapmaktayız. Sabık yıl 1000 ton kabilinden türap biber pazarımız oldu. Bu yıl üstelik beklentimiz henüz birlikte efdal. Nitelikli toz biberimiz Hasanceli köyümüzden çıkmaktadır.”

Bölgedeki biber üretimini köylerindeki üretimle yaygınlaştırdıklarını dile getiren Özdemir, “Hasanceli köyündekiler hem kendi köyünde hem üstelik Kilis’in merkezine vabeste köylerde kuma adına üretime bitmeme ediyor. Bölgeye biber üretimini yaygınlaştıran karye diyebiliriz.” ifadelerini kullandı.

Tahminî 30 yıl geçmiş köyde su olmadığı üzere ağırlıklı yerine çiftçilerin İslahiye’ye biber yetiştirmeye gittiğini belirten Özdemir, çiftçilerin arazilerinde muayene kuyusu açmasıyla alay malay öz tarlalarında biber yetiştirmeye başladıklarını kaydetti.

Özdemir, sulu ziraat alanın artmasıyla köyde biber istihsal alanının da arttığını sözlerine ekledi.

Çiftçi Doğan Atıcı birlikte köyde kuyu suyunun yaygınlaşmasıyla özlük tarlalarında istihsal yaptıklarını, 15 dönümde biber yetiştirdiğini, verimden mutlu olduğunu söyledi.

Topladıkları biberleri kurutup köydeki fabrikalarda işledikten sonra pazara sunduklarını ifade eden Atıcı, şunları kaydetti:

“Elan ilk köyde ihtiyarlar, anne ve babamız kalırdı, hepimiz ayrıksı illere çalışmaya giderdik. Şu dakika haddinden fazla şükür hepimiz evimizdeyiz. Zat malımızda çalışıyoruz. Öncesinde biz ahali işine giderken deminden ahali bizim işimize geliyor. Şanlıurfa, Adana, Hatay’dan geliyorlar. Kestirmece 2 bin 500 nüfusumuz var. Köyün ittifak kaynağının bütünü biber üstünedir. Ayrıksı aynı gelirimiz yok.”Share: