Kilis’te çiftçilere buğday tohumu dağıtıldı

Kilis’te çiftçilere sertifikalı buğday tohumu dağıtıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Istihsal Umumi Müdürlüğünün “Üretimle Geleceğimize Işık Tut, Sulp Bizden Istihsal Sizden” projesi kapsamında Muasır Mezarlık yanındaki alım satım alanında buğday tohumu dağıtım töreni düzenlendi.

Proje kapsamında 1700 çiftçiye yüzdelik 50’si teberru namına kamu vasıtasıyla karşılanan yaklaşık 40 bin dekar alana ekilmek üzere 400 ton Ceyhan-99 ekmeklik buğday ve 450 ton Gündaş makarnalık buğday çeşidi kalkmak üzere mecmu 850 ton domestik buğday tohumu dağıtıldı.

Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Nuri Kökçüoğlu, törende, devletin bilcümle imkanlarıyla çiftçilerin yanı sıra olduğunu söyledi.

Üreticinin bu sezon emeklerinin karşılığı aldığını görmekten bahtiyar olduklarını dile getiren Kökçüoğlu, “Geçen sene dağıtım töreninde bu buğday tohumu bize yetmez henüz çok bindi isteriz dediniz bu sene umumi müdürlüğümüz, valiliğimiz ve belediyemizin destekleri daha da arttı ve güzeşte yıl dağıttığımız tohumun iki katını sizlere temin ettik. Sizin adınıza ilkin bakanlığımıza ve emeği geçen parçalanmamış dirilik ve kurumlara teşekkür ederim. İnşallah ürününüzün yeşerdiğini, verimli ve artımlı hasadınızı görmeyi talep ederiz.” dedi.

Törene Kilis Ilbay Yardımcısı Alicenap Doğanoğlu, SELIM Fırka İl Başkanı Maksat Karataş, İl Umumi Sedir Başkanı Şıhmehmet Yalçın, Tarım Odası Başkanı İbrahim Yağız ile çiftçiler katıldı.

Share: