Kira geliri beyanında son 5 gün

Sabık sene basamak ve gelişim yerinden kira geliri elde edenler üzere beyan dönemi 31 Mart’ta sona eriyor.

Türkiye genelinde milyonlarca emlak sahibini ilgilendiren ve 1 Mart’ta başlayan beyan dönemi amacıyla akıbet 5 aktarılma kaldı.

Mükellefler, 1 Sülale-31 Mesafe 2021 dönemi konuttan 7 bin TL, iş yerinden ise 53 bin TL’nin üstünde kira getirisi sağlaması halinde sağlık vergisi ödeyecek. Konutta çabucak yegâne aşiyan için ayrıklık uygulanacak. Kira gelirini bildirme etmeyen veya az beyan edenler istisnadan faydalanamayacak.

İstisna haddinin üstünde ev geliri elde edenler bu istisna oranı düştükten sonra bildirge verecek. İstisna oranı yalnız tıpkı konutta kullanılabildiği için fücceten aşkın konuttan icar geliri elde edenlerin buna dikkat etmesi gerekecek. Öte yandan hisse senedi yeri kira gelirinde beyan sınırı geçilmesi yerinde ayrıklık oranı düşülmeyecek.

Vatandaşlar internette “www.gib.gov.tr” adresi üzerinden “Hazır Bildirme Sistemi”hangi methal yapıp hazırlanan beyanları onaylayarak yahut üzerinde zaruri değişiklikleri yaparak çabuk ve mahdut aynı şekilde kira beyanlarını verebiliyor. Ayrıca ikametgahın bulunduğu bölgedeki algı dairesinde da bu iş yapılabiliyor. Hazır Beyan Sistemi’hangi 7 devir 24 saat ulaşılabiliyor.

İki bedel taksitte ödenebiliyor

İnternet kullanamayan veya idrak dairesine gidemeyen 60 gözyaşı üzeri mükellefler, kıraat yemeni bilmeyenler ile sakat ve hastalar “444 0 189” numaralı Rüşvet İletişim Merkezi’nden arkalama isteyebilecek. Bu kimselere randevu sistemine göre Maliye Bakanlığından benzeri vazifeli koruyucu olacak. Kira gelirlerinden kişiye tahakkuk eden vergiler mart ve orak ayı aylarında iki bedel taksitte ödenebilecek.

Almanak beyanname ödeme üzerine mükellefler GİB’in çağrı merkezi “Rüşvet İletişim Merkezi”ni (VİMER-189) arayarak temas tip bilgiyi alabilecek.​​​​​​​

“Vaktiyle bildirge vermeyenler istisnadan yararlanamayacak”

Taşınmazlar Hukuku Enstitüsü Başkanı Avukat Şanlı Yüksel, yaptığı açıklamada, mükelleflere beyanname süresini geçirmemeleri çağrısında bulunarak, “Vaktiyle bildirge vermeyenler, bildirme edilmeyen kira geliri tutarı üzerinden gelir vergisi hesaplanmak kanalıyla verginin bir allahsız tutarında alacak ziyaı cezası ile karşılaşacakları kabilinden istisnadan üstelik faydalanamayacaklardır.” dedi.

Zamanında beyan edilmeyen ve ödenmeyen alacak için maaş teehhür faizi ödeneceğini dile getiren Yüksel, bildirge verilmemesi nedeniyle iki ikmal ve birinci derecede usulsüzlük cezası uygulanacağını anlattı.

Kira dirimsel mükellefi sayısının 13 milyon civarında olduğu oranlama ediliyor

Uca Yüksel, Türkiye’de meskenini ve aksiyon yerini kiraya veren yükümlü sayısının milyonları bulduğunu kaydederek, “Bu sayının halihazırda 13 milyon civarında olduğunu durum ediyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Yüksel, “Konutta aksiyoner olanların birlikte tıpkı şekilde kira geliri aksiyoner basına 7 bin TL’yi geçiyorsa bildirge vermeyi ihmal etmemeli.” ifadelerini kullandı.

ÇAKER’de basamak satışları 2 yılın yer düşük seviyesinde

Konut fiyatları baştan uçuşa geçti

İngiltere, konutta 18 sene sonra benzeri ilki yaşadı

 

Share: