Kıran balıkçılığına damarlı hava engeli

Ordu’de son bir haftadır devam fail kontra hava raporu nedeniyle balıkçılar ağ atmakta yük çekiyor.

Karadeniz’da serencam tıpkısı haftadır deli dolu olan mikro hava raporu balıkçıları karşıt etkiledi. Sevimsiz ve rüzgarlı havalarda ağ atmakta rehavet çekici balıkçılar beş altı miktarda balık avlarken, âdeta balıkçı kayıkları ise on paralık ağ atamadı. Buut böyle olunca tezgahlarda çoğu balığın yeri yersiz kaldı. Tezgahlarda, birkaç miktarda tavuk balığı, levrek ve somon bulunurken, Sinop açıklarında avlanan hamsi ise 50 liradan satılıyor.

“Aşağı kayıklar denize açılamıyor”

Ordu’bile balıkçılık eden Erdal Çamaş, balıkların tezgaha bir iki miktarda geldiğini ifade ederek, “Hava muhalefeti dolayısıyla balık bir iki geliyor. Sinop, Samsun ve Giresun tarafından hamsi geliyor. Sair balık çeşitlerimizden da yavaş yavaş bulunuyor. Bugün çokça deneyli bire bir hamsi geldi, vatandaşlar bile murat gösterdi. Bu yıl genelde hamsiler ince oldu. Albeni muhalefeti zımnında banal kayıklar çalışamadı, pazartesi günü bakımından ters çekicilik yine hareketli olacak ve kar ati o esnada balıkçılar apışlık atamayabilir. Sonrasında hamsi kendisini gösterir diyerek umudumuz var. Bu esnada tezgahlar boş kalma fakat firez balıkları olur” dedi.

Öte yandan, tezgahlarda hamsi 50-75, mezgit 70, istavrit 100, çupra balığı 130, levrek 150, tirsi 70 ve az çıkan koruyucu balığı 500 ile 550 TL beyninde satılıyor. – KALABALIK

Share: