Kırkağaç kavununda önce hasat

Manisa’nın Kırkağaç ilçesinde yetişen deseni, kokusu, tadı ve detaylı süre tazeliğini korumasıyla ünlenen Kırkağaç kavununda önce hasat başladı.

Rastgele yıl 15 Ağustos’ta yapılan önce hasadın bu yıl suratsız mevsimlik şartların etkisi ve ekim gününün gecikmesi nedeniyle Ilkgüz ayına sarkan Kırkağaç kavununun önceki hasadını, Kırkağaç Ekincilik Odası Başkanı Sakıncasız Özarı yaptı. 2008 yılında coğrafi bel düz Kırkağaç kavununda bu sene 18 bin titrem civarında aynı rekolte beklediklerini belirten Kırkağaç Kültür Odası Başkanı Güvenli Özarı, 7 bin dekar civarlarında ilk teşrin yapıldığını belirtti. Özarı, rekoltede yarı yarıya benzeri düşüş olmasına karşın hibrit döl kullanmadıklarını, üreticilere organik iz arz etmek için dede tohumunu yeğleme ettiklerini söyledi.

Bu sene Kırkağaç kavununa değişik enva eklediklerini söyleyen Özarı, 4 TL’den satılan kavun fiyatlarının henüz yukarılara çıkmasını beklediklerini anlatım etti. Özarı, ” Herhangi Bir yıl Ağustos ayının 15’inde yaptığımız hasat sezonumuz bu sene biraz gecikti. Ilkbahar aylarında havanın yağışlı gitmesi, teşrinievvel gününün biraz gecikmesi, hasatta birlikte 15-20 günlük gecikmeye sebebiyet verdi. Amma şükürler olsun benzeri hasat sezonunun henüz başındayız. Bu sevincimizi, mutluluğumuzu sizlerle ısınmak istiyoruz. Çoğalan benzeri mevsim geçiriyoruz. Kavunlarımız çokça güzelce bire bir şekilde yetişti, hasatlarımız başladı. İnşallah bugünlerde sizlerin sofrasına doğru gelmeye başlayacak. Ancak üzüldüğümüz tıpkı yasakçı var. Kırkağaç kavununun maalesef seçkin yıl ekilişi az buçuk henüz azalmakta. Bizim Kırkağaç çiftçisinin 1 dekardan elde ettiği dirimlik, diğer mahsullerde az buçuk daha çok. Ay çiçeğinde, mısırda ve domateste gelir aşkın olunca kavunun ilk teşrin alanları daralıyor. Bu konuda bire bir şeyler ayırmak geçişsiz. Biz kavunuyla anılmış bire bir ilçesiyiz. Kendimize has ağababa tohumumuz var. Bu çeşidin kaybolmaması için kavun üreticilerine Ekincilik ve Orman Bakanlığı eliyle biraz destekleme olmasını dilek ediyoruz. Sonuç beş altı yıldan beri tığ kavunlarımıza kullanılmamış çeşitler ekledik. Soluk dilimli kavunumuz ve yağız dilimli kavunumuz var. Bunlarda Kırkağaç’ımızın topraklarında yetişen kavunlarımız. Bunların lezzetleri yeryüzü az değişik ‘Altınbaş’ kavunumuz kadar haddinden fazla güzeldir. Bunları birlikte bundan sonra sizlerin sofralarınızda girmek istiyoruz. İlçemizde bu yıl kestirmece 6-7 bin dekar ekilişimiz var. Genelde geçtiğimiz yıllarda 10 bin dekar oluyordu. 6-7 dekar alanda kavun yetiştiriyoruz. Bu yıl hep mahsullerin fiyatları adamakıllı ama kavunda bizim beklentimiz biraz elan yüksekti. Fiyatların daha bile yükselmesini bekliyoruz. Niye bekliyoruz, ekilişimizi azaltmamak için. Bunu yükseltmemiz geçişsiz. Herhalde şimdilerde kavunun kilosu global 4 TL bandında gidiyor. Bunun 6 TL, 7 TL’lere çıkması lazım. Çiftçilerimizin yetiştirme şartları, maliyet giderleri, üretim giderleri arttı. 18 bin titrem civarında ayrımsız işaret bekliyoruz bu yıl. Bunların yeniden balaban ayrımsız kısmı yüzdelik 80’ini depolarımıza asılacak. Tezce satmıyoruz, bunları şita aylarında sizlerin sofralarına sunmak üzere depolarımıza asacağız. Böylecene Ara, Ev aylarında gine sizleri yaz tatlarıyla buluşturacağız” dedi.

Uzun yıllardır Kırkağaç’ta çiftçilikle geçimini sağlayıcı Apti Kayacak ise “Kestirmece 30-40 yıldan beri kavun işiyle uğraşıyoruz. Vestiyer yani kışlık kavun. Bunlar özlük tohumlarımızı yani dede tohumlarımız. Birkaç zümre var, siyahı, sarısı ve alacalısı kabil. Hibrit sulp ekmiyoruz. Türkiye’bile rastgele yerde melez ekilmeye başlandı. Hibrit evlat mübarek olsa birlikte bizim kavunumuzdaki tat üzere olmuyor. Melez tohumun verimi efdal olduğu amacıyla dizge hibrit evlat kullanıyor. Tığ dede evlat başlamak için direniyoruz. Ancak verim adına hibritin yarısı kadar kavun üretebiliyoruz. Bu sene ekimlerimiz az buçuk düştü. Diğer mahsullerle kavi yarışamıyoruz. Hem iş hem da masraflar artık olduğu amacıyla. Ben geçen sene 30-40 dekar ekmiştim, bu sene 15-20 dekar ektim, yarı yarıya düşürdüm. Ata tohumu maatteessüf yok olup gidiyor. Fiyatlar şu zaman 3.5-4 TL civarlarında. Vestiyer kavun olduğu amacıyla kışın 6-7-8 antrparantez 10 TL’ye satacağımızı düşünüyorum. Verimler bu yıl pir, inşallah bedel dahi güzelce olur” diyerek konuştu. – MANİSAShare: