Kırşehir Belediye Reisi Ekicioğlu,  CHP’nin 99. Sene Kutlamasına Katıldı

Kırşehir Şehremini Selahattin Ekicioğlu, Ulu Alemdar Mustafa Eksiksizlik Atatürk vasıtasıyla 9 Eylül 1923’te kurulan Cumhuriyet Ahali Partisi’nin (CHP), 99’uncu yılı dolayısıyla CHP İl Başkanlığı vasıtasıyla hazırlanan programa katıldı.

Cumhuriyet Ahali Partisi’nin 99. yılı dolayısıyla Cacabey Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde, CHP İl Başkanlığı’nın düzenlediği çelenk arz programında meydan kayran Şehremini Ekicioğlu, akşam ezanı bile Neşet Ertaş Ekin Müzakere Merkezi’ndeki kokteyle katıldı.

CHP PM Üyesi Umut Akdoğan, CHP Kırşehir saylav Dayanıklı İlhan ve CHP İl Başkanı Yağmur Canlı ile alay malay, 99. sene kokteyline katılan Başbuğ Ekicioğlu, burada yaptığı konuşmasında şunları söyledi:

“Ülkemizin önce politik partisi olan Cumhuriyet El Partisi, Milli Mücadele’nin önderi Mustafa Eksiksizlik Atatürk yoluyla kuruldu.

Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk vasıtasıyla ‘Ahali Fırkası’ adıyla kurulan partinin adının başına 1924’te ‘Cumhuriyet Altını’ sözcüğü eklendi. 1935’teki 4’üncü kurultayda ise bugünkü ‘Cumhuriyet El Partisi’ adı benimsendi.

Dünyanın genişlik çarkıt ve kebir birkaç partisinden biri olan; önceki kurultayı Sivas Kongresi akseptans edilen Cumhuriyet Altını Ahali Partisi, bugüne kadar demokratlık mücadelemizin arz civar saflarında saha aldı ve almaya bile bitmeme ediyor.

Partinin 15 Teşrinievvel 1927’de yapılan ikinci kurultayı, Atatürk’ün ‘Büyük Nutuk’u okuduğu kongre olarak tarihteki yerini aldı. Atatürk, 19 Mayıs 1919’dahi başlayan Millî Kurtuluş Savaşı’nın tekmil dönemlerini ve Türkiye Cumhuriyeti’nin yapılış koşullarını belgelere dayanarak anlattı.

Geçmişinde Dumlupınar, Sakarya, İzmir’in Dağları ve Kıbrıs’ın Beşpençe Dağları’na; şehitlerimizin desise kanlarıyla yazılan hürriyet mücadelesi ile Anadolu’muzun karış karış tekmil topraklarında CHP ruhu mevcuttur. ve bugün, Umumi Başkanlığı görevini örümcek Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ile demokratlık mücadelesinin sunma civar saflarında düz alan Cumhuriyet El Partisi’nin 99’uncu yılını kutluyor; eksiksiz fırka yöneticilerini ve üyelerini saygıyla selamlıyorum.”

Share: