Kırşehir’de 35. Ahilik Haftası kutlamaları programı galiba oldu

Kırşehir merkezli cemi illerde düzenlenecek 35. Cömertlik Haftası kutlamalarının programı belirlendi.

Kırşehir Valiliğinden yapılan açıklamaya göre, 12-18 Eylül’deki kutlamalar, Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması ve Kardeş Evran Iye’nin türbesini ziyaretle başlayacak.

Kutlamaların önce gününde Cömert Evran Ege Külliyesi ile Neşet Ertaş Kültür Sarayı beyninde mehterhane eşliğinde küçümseme yürüyüşü düzenlenecek.

Neşet Ertaş Hars ve Hanek Merkezi’nde resmi açım programının yapılacağı 12 Eylül’de, cilt işi ile ilişkin sergiler ve Türksoy Kültür Başkentleri Sergisi’nin açılışı gerçekleştirilecek.

Aynı dönüş Cacabey Meydanı’nda Ahiler Çarşısı ve mesleksel tanıtım çadırlarının açılışının ardından akşam düzenlenecek konser programında sanatçılar hayal alacak.

Etkinlikler kapsamında 13 Eylül’de Ahi Pusula Fuarı açılışı, Ahilik Geleneksel Okçuluk Turnuvası ve Kabza Töreni, “Kırşehir Kazı Bilimi Tarihi ve Medeniyetimizin Mayası Cömertlik” konferansı düzenlenecek.

Kutlamaların değişik günlerinde tiyatro gösterileri, yöresel kemirmek yarışması, konferanslar, konserler, koşma dinletileri, direk dikimi, ilçe günleri, İç Rum Avrat Kooperatifleri Buluşması, Gailesiz Ahiler Dernekevi Hanek Sergisi Açılışı ve Helebiş Gecesi, Ahi Evran Iye Doğum Programı ve ayrımlı etkinlikler yapılacak.

Haftanın kapanış programının düzenleneceği 17 Eylül’de Cacabey Meydanı’nda Yılın Çırağı, Kalfası, Ahisi ve Ahilik Hizmet Ödülü sahiplerine sunma edilecek, şet kuşanma töreni gerçekleştirilecek.

Aynı dönme, Jandarma Umumi Komutanlığınca takım gösterisi, mehter bölüğü konseri ve helikopter gösterisi yapılacak.

18 Eylül’de ise konuklar, Kırşehir’in tarihi ve kültürel yerlerini musahabe edecek.

Kutlamalar süresince konuklara değme dolaşma Ahi pilavı ve helvası ile şerbet izaz edilecek.

Share: