Kırşehir’de 35. Cömertlik Haftası kutlamaları başladı

Kırşehir’dahi, ayrımsız hafta sürecek 35. Cömertlik Haftası kutlamaları başladı.

Kutlama programı kapsamında Kırşehir Valisi Hüdayar Mete Buhara, AK Parti Kırşehir Saylav Mustafa Kendirli, Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Esnaf Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan ve memleket protokolü, Ahi Evran Iye’nin türbesini konuşma ederek dua okudu.

Daha sonradan mehter takımı eşliğinde Cömert Evran Külliyesi önünden Neşet Ertaş Kültür Merkezi’ne meze yürüyüşü düzenlendi.

Neşet Ertaş Ekin Merkezi’ndeki açım programında konuşan Ilbay Buhara, içtimai tesanüt, hizmette tamam, hakkaniyet, çıdam, cömertlik, gösterişsizlik kadar Cömertlik değerlerini bihakkın yaşatan tamlık esnaf ve sanatkarların Ahilik Haftası’nı kutladığını belirtti.

Ahiliğin, bünyesinde barındırdığı değerler manzumesiyle bugün sadece bu topraklarda canlı insanlara değil, kül insanlığa rehber olabilecek toplumsal müşabih olduğunu vurgulayan Buhara, “Cömert Evran, bu şehre ruhunu üflemiştir. Bu sebeptendir kim bu şehrin ruhunda Ahilik vardır. Kırşehir olarak Cömert Evran-ı Veli kadar benzeri değere erbap olmaktan bahtiyarız.” dedi.

Cömert Evran’ın yaptıklarının takkadak Kırşehir’i değil bilcümle tıpkısı Anadolu’yu ve daha degaje coğrafyaları ilgilendirdiğini dile getiren Buhara, “O kurduğu Cömertlik teşkilatıyla ve sahada verdiği savaşım ile Anadolu’nun Türklere ev yapılmasında, bu coğrafyanın vatana dönüştürülmesinde koca tıpkı kasıt üstlenmiştir.” diye niteleyerek konuştu.

Esnaf Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Erkan bile Ahiliği yaşatmanın herkesin görevi olduğuna bel ederek, “Tecim Bakanlığı olarak bu misyonu yok olmak, değerlerini neşelendirmek, ati nesillere aktarma etmek üzere çalışmalara bitmeme edeceğiz. Kardeş Evran Iye ve hakka yürümüş kül Ahilerimizi rahmet ve şükranla anıyorum.” ifadesini kullandı.

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya ve çokça sayıda öğrencinin üstelik katıldığı programda, Kırşehir Şehremini Ekicioğlu ile Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk da danışma yaptı.

Share: