Kocaeli’de bulunan deredeki kirliliğe ilgili inceleme başlatıldı

Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca, Kocaeli’de kâin Kiraz Deresi’ndeki kirliliğe ilişkin tetkik başlatıldığı ve kirliliğin mızrap şart, içecek kutusu üretimi eden firmadan kaynaklandığının belirlendiği bildirildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Kartepe ilçesindeki Kiraz Deresi’nin renginin değiştiği ve yer kirliliğine nöbet açtığı ihbarları üzerine Kocaeli İl Müdürlüğünün harekete geçtiği belirtildi.

Derenin İzmit Körfezi ile buluştuğu Başiskele ilçesi Vezirçiftliği Mahallesi mevkisinde, suyun turkuaza yakın beyaz zehir nitelik alması konusunda Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Belde Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı, Kocaeli Akarsu ve Kanalizasyon İdaresi (İSU) Umumi Müdürlüğü ve AFAD ekiplerince inceleme başlatıldığı tabir edildi.

Denetim ekiplerinin incelemelerde bulunmak üzere derhal bölgeye sevk edildiği vurgulanan açıklamada, “İnceleme sonucunda kirliliğin uyuşturucu kayıt ve meşrubat kutusu üretimi işleyen firmadan kaynaklandığı belirlendi. Analiz sonuçlarına bakarak, firmaya yönetsel nakdî ceza uygulanması amacıyla yönetimsel süreç başlatıldı, antrparantez firma yetkilileri üzerine muktezi adli işlemlerin yapılması amacıyla Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulacaktır.” bilgisine düz verildi.

Share: