Komutan Gültak: “Atatürk’ün da dediği kadar Mersin’e cemaat çıkıyoruz”

Mersin’in eşkâl kaza Akdeniz Belediye Reisi Mustafa Gültak, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilelebet kalıcı kalacağını belirterek, “Atatürk’ün gösterdiği doğrultu ve ilkeler doğrultusunda ilerliyoruz. Atatürk’ün ‘genişlik balaban eserim’ dediği Cumhuriyet’i müzaheret etmek, devletimiz ve milletimizin kamu dünyada etkili ve dinamik bire bir kayran edinebilmesi için büyük ayrımsız azimle yılmadan hizmet etmek zaman en birincil görev ve sorumluluğumuzdur” dedi.

Akdeniz Belediye Meclisi’nin Son Teşrin kocaoğlan ikinci Meclis birleşimi, Başbuğ Mustafa Gültak başkanlığında yapıldı. Toplantıda 10 Teşrinisani tarihine ayrı aynı antet açan Başbuğ Gültak, “Kurtuluş Savaşımızın lideri, hürriyet bağımsızlığımızın mimarı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, ebediyete irtihalinin 84’üncü yıldönümünde şükran, rahmet ve zevalsiz minnetle ecnebi ediyorum. Herhangi Bir cins yokluğa rağmen bu toprakları bizlere vatan fayrap etmek için canlarını veren ecdadımızı; vatanımız ve bayrağımız için toprağa sakıt bütün şehitlerimizi çekinmek ve rahmetle anıyorum” diyerek konuştu.

“Cumhuriyeti müzaheret etmek ve geleceğe yollamak sunma birincil görevimiz”

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Benim tırı vırı vücudum elbette benzeri çevrim arazi olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti sürgit ölümsüz kalacaktır” sözüne de hatırlatan Gültak, “Bu bağlamda 10 Teşrinisani’ı takkadak ‘matem haset’ olarak görmenin ötesinde, Atatürk’ün geleceği aydınlatan düşün ve düşüncelerini fehim günü kendisine değerlendirmeliyiz. Gazi Mustafa Kemal’in arz şişman ideali, Türkiye’yi irtibat ve muadele içre, gönençli benzeri devlet namına gündeş medeniyetler seviyesine çıkarmaktı. İşte bizler de bugün balaban Atatürk’ün gösterdiği istikamet ve ilkeler doğrultusunda ilerliyoruz. Atatürk’ün ‘en büyük eserim’ dediği Cumhuriyet’i yüklenmek, devletimiz ve milletimizin cemi dünyada hatırlı ve dinç bire bir saha edinebilmesi için balaban tıpkı azimle yılmadan gitmek zaman yer birincil fariza ve sorumluluğumuzdur” ifadelerini kullandı.

Sözlerini “Atatürk’ün, ‘Yurtta Barış, Cihanda Sulh’ ilkesi doğrultusunda, Türkiye’da ve Mersin’bile barışı ve kardeşliği bilge geçirmek için savaşım verdik” diye niteleyerek sürdüren Gültak, “Mail mukaddema yıldırı ve esrar ile gündeme mevrut kentimizde bugün dirlik, yiğitlik, muadele, bağıntı ve hoşgörüyü yeniden bünye etmiş olmaktan mutluluk duyuyoruz. Atatürk’ün birlikte hususi ayrıcalık ve değer verdiği kadınların sosyal ve iktisadi statüsünü yükseltmek için üretime yönelik projeler üretiyor; onları tutum ve istihdama kazandırıyoruz. Geleceğimiz olan gençlerimizin eğitimine yardım sunuyor, kültürel, sanatsal etkinlik ve sportif aktivitelerle onlara henüz evire çevire ve sakıncasız tıpkısı ati alıştırmak amacıyla çalışıyoruz. Atatürk’ün, ‘Mersinliler Mersin’e sahip çıkınız’ sözünün gereğini yerine getirerek, kentimizi herhangi bir yönüyle geleceğe hazırlayan bakım, proje ve yatırımlarımız sürecek. Ebediyete irtihalinin 84’üncü yıldönümünde, Halas Savaşımızın mimarı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve İstiklal Mücadelemizin hep kahramanlarını ocumak, yağmur ve tükenmez minnetle özge ediyorum” ifadelerini kullandı. – MERSİN

Share: