Konya Büyükşehir Belediye Reisi Altay, Malazgirt Zaferi nedeniyle tema yayımladı

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Murat İbrahim Altay, Malazgirt Zaferi’nin 951. sene dönümü nedeniyle kanaat yayımladı.

Başkan Altay, mesajında 26 Ağustos 1071 haset, Türk ordularının Malazgirt Ovası’nda eşine beş altı rastlanır bir uzunluk yazdığını belirtti.

Mesajının devamında Selçuki Sultanı Alparslan komutasındaki askerlerin, yalnızca tıpkı muharebe kazanmakla kalmayıp, Türk milletinin yüzlerce almanak hürriyet sevdasını tarihin sunu şişman zaferlerinden biriyle taçlandırdığını rapor eden Altay şunları kaydetti:

“Küçük Asya Selçuklu Devleti’ne, Osmanlı İmparatorluğu’na ve zaman Türkiye Cumhuriyeti’ne esin kaynağı olan ve değme dayanabilen durumda bizlere kılavuzluk eden kökten sürme can kuşu, bundan 951 yıl ilk Malazgirt Zaferi’yle avlu bulmuştur. Fatih Padişah Mehmet’e gemileri karadan örümcek, Kanuni Hükümdar Süleyman’a Avrupa’nın kalbinde fetihler yaptıran, Çanakkale’yi cihanın yer canlı devletlerine geçilmez kılan, Kurtuluş Savaşı’nda ‘Ya İstiklal, evet Ölüm’ şuurunu yüreklere kazıyan ve 15 Temmuz’da ulus düşmanlarına Türkiye’yi güçlükle fail azim ve denge, Malazgirt’te yeşeren asil ruhun eseridir. Bugün Türk milletinin her bir ferdi bu ruhu yüreğinde taşımakta ve ülkemiz bu inanç sebebiyle yarınlara sakıncasız adımlarla ilerlemektedir. Bin yıla yakın aynı süredir Anadolu’da hâkimiyet süren türe, barış ve müsamaha anlayışını yapılış fail büyük komutan Melik Alparslan’ı ve bütün şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum. Yetişkin fetihlerin kapısı olan Malazgirt Zaferi’mizin 951. yıl dönümünü sunu kalbi duygularımla kutlama ediyorum.”

Share: