Konya, Karaman, Aksaray ve Afyonkarahisar’da Gaziler Günü kutlandı

Konya, Karaman, Aksaray ve Afyonkarahisar’birlikte, 19 Ilkgüz Gaziler Günü zımnında tören düzenlendi.

Konya’birlikte Anıt Meydanı’ndaki törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu, korku duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Konya Bölüm Başkanı Mustafa Buğur’un türkü okuduğu törende, Türkiye Savaş Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Eytam Derneği Konya Büro Başkanı Süleyman Iye ile Teğmen Fatih Büyükbaş, günün valör ve önemine ilgilendiren konuşma yaptı.

Törene Konya Valisi Vahdettin Özkan, Konya Büyükşehir Uray Başkan Vekili Mustafa Uzbaş, Konya Cumhuriyet Başsavcısı Halil İnal, İl Bitirmiş Komutanı Ferik Şakir Aptal, 3. Asıl Jet Hakikat ve Garnizon Komutanı Hava Uçucu Tuğgeneral Önder Şensöz, askeri erkan, gaziler ve öğrenciler katıldı.

Karaman

Karaman’üstelik ise Cumhuriyet Altını Parkı’nda planlı törende Ilbay Tuncay Akkoyun, Şehremini Savaş Kalaycı ve Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Karaman Şube Başkanı Behiç Çıban yoluyla Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.

Dernek Başkanı Esas, törende yaptığı konuşmada, Gaziler Günü’nün, devletin bekası için canlarını adayanların çekicilik ve şerefle hatırlandığı bir dönüş olduğunu söyledi.

Ülkenin güzeşte olduğu üzere bugün de dış destekli yıldırı örgütlerince tasavvur alındığını dile getiren Ser, “Bugüne kadar sergilenen seçme tip çıyanlık, Türk Silahlı Kuvvetlerinin vatansever ve kahraman askerleri ile alp polis güçleri, güvenlik korucusu ve vatandaşlarımız eliyle önlenmiş ve hüsrana uğratılmıştır.” diyerek konuştu.

Törene Cumhuriyet Başsavcısı Mürtefi İhsan Aksungur, İl Uyanık Başbuğ Kıdemli Miralay Mustafa Çetinkaya, daire müdürleri, askeri erkan ile gaziler katıldı.

Aksaray

15 Orak Ayı Milli İrade Meydanı’ndaki törende Vali Hamza Aydoğdu, Uray Başbuğ Vekili Yakup Kadri Perek, Muharip Gaziler Derneği Aksaray Yazıhane Başkanı Mustafa Dağ, Türkiye Harp Malulü, Gaziler, Şüheda, Dul ve Eytam Derneği Aksaray Bölüm Başkanı Mehmet Akbulut, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Törende konuşan Ilbay Aydoğdu, gazi ve şehitlerin, bağımsızlığın nişaneleri olduğunu söyledi.

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Aksaray Yazıhane Başkanı Mustafa Kötü üstelik konuşmasında gaziliğin dünya malı boyu taşınacak benzeri itibar, Türk milletinin bağrından sâdır Mehmetçik’e galiba benzeri nitelik olduğunu söyledi.

Türk milletinin, gazisine ve şehidine seçme devir okkalı olduğunu dile getiren Keder, “Bu istinkâf etmek kıyamete kadar, sürgit bitmeme edecektir. Ebediyete zeki fail tekmil aziz şehitlerimizi, yiğit gazilerimizi gönül borcu ve şükranla yad boy bos, hayattaki gazilerimize sağlıklı ve huzurlu ömürler dilerim.” ifadelerini kullandı.

Afyonkarahisar

Afyonkarahisar’de üstelik Kocatepe Parkı’ndaki törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu, gocunmak duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Afyonkarahisar Bölüm Başkanı Yusuf Aytaç Hürkal, törende günün mana ve önemine ilgilendiren danışma yaptı.

Törene Ilbay Kübra Güran Yiğitbaşı, Belediye Reisi Mehmet Ağabey, İkmal ve Garnizon Komutanı Sancak Osman Kahraman, DOĞRU Fırka Afyonkarahisar Mebus İbrahim Yurdunuseven, CHP Afyonkarahisar Mebus Burcu Köksal, askeri erkan ve gaziler katıldı.

Share: