KOSGEB’in faizsiz, gabi ödemesiz 250 bin lira armağan desteği başvuruları karşı bakir gelişme

Anadolu’nun bayrı mesleklerinin sürdürülmesine destek olmak üzere Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın işbirliğinde bu meslekleri sürdürenlere, istihdam tevlit şartıyla 250 bin liraya kadar idraksiz ödemesiz bindi verilecek.

BAŞVURULAR 30 EYLÜL’E BÜYÜKLÜĞÜNDE BITMEME EDECEK

Şu asıl büyüklüğünde Ekin ve Turizm Bakanlığı 602 işletmenin dolay başvurusunu kabul etti. Bu kapsamda destekten yararlanabilmek amacıyla KOSGEB bilgelik tabanına araç girmek amacıyla başvurular bugün başlayacak ve 30 Eylül’e kadar bitmeme edecek.

GRAMOFON TAMİRCİSİ, BIÇAKÇILIK, DERİ İŞLERİ…

Dünya gazetesinin haberine bakarak civar başvurusu akseptans edilen işletmeler ortada, fonograf tamircisi, ahşap işleri, bıçakçılık, bakırcılık, kap işleri ile uğraşanlar yer alıyor.

800 İŞLETMEDEN 602 TANESİNİN BAŞVURUSU AKSEPTANS EDİLDİ

KOSGEB tarafından yürütülecek olan izlence, Hayat Dolu Firez Mirası İşletmeler Bindi Programı kendisine adlandırılıyor. Programla ilgilendiren Ekin ve Turizm Bakanlığı Araştırı ve Eğitim Bilimi Umumi Müdürlüğü’ne şu temel büyüklüğünde başvuruda kâin 800 işletmeden 602 tanesinin ön başvurusu akseptans edildi. Programdan görmek isteyenler, 30 Eylül’e büyüklüğünde KOSGEB olgun tabanına taşıt yaptırabilecekler. Destek programı ile özellikle mahir-çırak ilişkisini güçlendirme amaçlanırken, bu kapsamda eskimemiş personel istihdam eden işletmelere 250 bin liraya kadar geri ödemesiz bindi sağlanacak. Projeye ait işbirliği protokolü, 24 Haziran’da Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ortada imzalanmıştı.

31 FARKLI MESLEKTEN İŞLETME YER ALIYOR

Ön başvuruda 31 farklı anadan görme meslekten pres bulunurken, bunlar arasında; seramik (çömlekçilik-çini), ahşap işleri, bıçakçılık, bakırcılık, ten işleri, müzik yapımcılığı, dokumacılık kadar meslekler dolay plana daha çok. Antrparantez; kapela imalatı, gramofon tamirciliği, beygir arabası/fayton imalatı kadar mesleklerden de başvuru geldi. Şu temel büyüklüğünde 72 ilden referans gelirken, sunu fazla başvuru İstanbul, Denizli, Gaziantep, Şanlıurfa ve Bursa illerinden geldi.

YERLİ MAKİNE KULLANANA YÜZDELIK 15 KATMA DESTEK

Geri ödemesiz 250 bin liralık ense limitli bindi ile yapılış, pres ve yetiştirme, araba ve donatı, tanıtım ve pazarlama başlıklarında destek verilecek. Program ile işletme sahibinin mesleki birikimlerini aktarması üzere yetiştireceği personel için 150 bin liraya kadar bindi sağlanacak. Araba ve donatı giderleri üzere dal limiti 50 bin liralık olan ayrımsız destek verilecek. Desteklenecek makine ve teçhizatın kullanılmamış yahut sunu çok 3 yaşında olmasına bakılacak. Domestik malı makine ve teçhizatta bindi oranına yüzdelik 15 ilave edilecek. Lansman ve Pazarlama Desteği kapsamında e-Tecim sitelerine üyelik ve komisyon bedeli, sayısal reklam ve lansman, web sayfası tasarımı ve tanıtım fi lmi oluşmak üzere toplamda 45 bin liraya kadar destek verilecek.Share: