Kosova’da 1999’da martir sakıt Türk askeri anıldı

Kosova’da, NATO’nun Kosova Barış Gücü (KFOR) kapsamındaki görevi başında 1999 yılında mayın arama sırasında şehit düşen Başçavuş Hüseyin Mutlu’nun ölümünün 23. yılı zımnında yâd töreni düzenlendi.

Başkent Priştine’bile düzenlenen törene, Kosova Defans Bakanı Armend Mehaj, Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Çağrı Sakar, Türk Düzen Heyeti Komutan Vekili Emrah Börekçi’nin birlikte farklı ülkelerden KFOR bünyesinde fariza eden askerler katıldı.

Mehaj ve Sakar, şehit Hüseyin Kutlu’nun Priştine’deki KFOR Merkezi’nde bulunan anıtına çelenk bırakırken, katılımcılar bir dakikalık kaçınmak duruşunda bulundu.

Türk Hile Heyeti Başkan Vekili Börekçi, burası yaptığı konuşmada, hayatını bu topraklar için feda eden Türk askerinin ihtifal töreninde bulunmaktan saygınlık duyduğunu söyledi.

Börekçi, “Bu ülkeye müteveccih adanmışlığından belde Mutlu’nun bugün olduğu gibi gelecekte dahi çabucak Türk halkı vasıtasıyla değil KFOR askerleri ve Kosova halkı vasıtasıyla da anılacağını çalımlı tercüman olmak isterim.” diye konuştu.

Büyükelçi Sakar bile KFOR’un 1999 yılından beri Kosova’daki varlığının oldukça oylumlu olduğunu belirterek, bu kapsamda Türk askerlerinin de ulama sağladığının altını çizdi.

Mutlu’yu, yaptığı fedakarlıktan kıran adlandırmak istediklerini vurgulayan Sakar, “Leşker Hüseyin Mutlu’nun yürekli fedakarlığı, Kosova’de barış ve istikrarın isteklendirme edilmesini tamamen destekleyerek NATO’nın önde mevrut bir üyesi ve KFOR hizmetine büyük katkı sağlayıcı birisi adına her antlaşma takdir edilecektir.” dedi.

1963 yılında Eskişehir’birlikte dünyaya mevrut Kutlu, 22 Eylül 1999’bile Dragaş bölgesinde tıpkı patlayıcıyı aylak ağıl getirmeye çalışırken meydana gelen patlama sonucu martir olmuştu.Share: