Köylüler belediye önüne merkep, tutturuk ve katışıksız ile gelip aksülamel gösterdi

– Köylüler belediye önüne eşek, muannit ve katışıksız ile gelip reaksiyon gösterdi

TUNCELİ – Tunceli’de köylerine Bütünleşmiş Kaskatı Atılmış Tesisinin yapılmasını istemeyen köylüler, belediye önüne merkep, keçi ve arılar ile gelerek aksülamel gösterdi.

Tunceli Belediyesi vasıtasıyla 12 sene ilk hazırlanan ve hayata geçirilmesi amacıyla form belediyesinin birlikte Pülümür, Nazımiye, Ovacık, Mazgirt, Pertek, Hozat, Çemişgezek kaza belediyeleri ile Akpazar Yer Belediyesinin birlikte süresince düz aldığı Dersim Merhametsizce Atık Birliği kuruldu. Merkeze kapalı Sütlüce köyünde ulusal kaynakların yanı sıra SUTAŞ hibesi ile yapımı memul ve yaklaşık 19 buçuk milyon euroya para olacak Entegre Cellat Atık Yönetimi Tesisi nedeniyle 55 bin dikme kesileceğini, projenin çevreye yavaş beis vereceğini istikbal süren Sütlüce ve civar köylüleri, projenin iptali için Kırmızıdağ Belde Platformu ismiyle tıpkı ortam kurdu.

Platform, daha ilk sedir toplantısında Belediye Reisi Fatih Mehmet Maçoğlu’nu ve HDP’yi protesto edip, reaksiyon yürüyüşü düzenlemişti. Yapılması planlanan tesisin doğaya ve inanç merkezlerine engel vereceğini dile getiren gurup, reaksiyon izhar etmek amacıyla bu el ayrımlı benzeri formül seçti. Köylüler, eşek, inat ve arılar ile uray binası önüne gelerek burada esasen tepkilerini gösterdi.

Sütlüce köyü muhtarı İmam Polat, “Tığ hayvanlarla birlikte yaşıyoruz. Doğa onların üstelik doğasıdır. Orada bizim inanç yerlerimiz vardır. İnanç yerlerimiz çöpün altında kalmaması için bunu yapıyoruz. Yoksa biz tesis alın değiliz. Herkesi duyarlı olmaya çağırıyoruz” dedi.

Arıcı Zülfikar Hararetli, “Doğada alay malay yaşadığımız canlılar bunlar. 18 hektar korkunç nazik bir düzlük. Bizim orada canlıları ayakta tutan ayrımsız kayran. Bu canlılar namevcut edilecek. Bizlerde bulunmayan olacağız. Hoppadak bünye değil yollar da korkunç bire bir ongun katliamına sebep olacak” diyerek konuştu.

Share: