Kurdaki vehleten düşüş konutta satış iptalleri getirdi

Kurdaki kaba yükseliş döneminde müstacelen yükselen bölük satışları, kurdaki birdenbire dönüş sonrası ne durumda? Leyla İlhan, Dünya’daki haberinde bu sorunun yanıtını aradı. İşte o selen:

20 Mesafe haftasında döviz kurunda yaşanan anif düşüşün, bölük bey iptallerine bozukluk olduğu belirtilirken, bulunan alıcıların bile beklemeye geçtiği kaydedildi. Düzey düşüşünün piyasaya etkilerini değerlendiren İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, “Bu hele ecnebi alımını azaltacak. 100 bin dolarla 850 bin lira aile alabilirken, kırat artışlarından sonra 1 milyon 800 bin TL’lik evlere bakmaya başladı. Fakat kurda ani düşüş olunca parası yetmedi ve eş iptalleri oldu” dedi.

Arzu azalmasının fiyatlarda tıpkısı miktar gevşemeye bozukluk olabileceğini fakat elan o noktaya gelmediklerini aktaran Aşa, alıcıların dövizin seyrini strateji ettiklerini söyledi. Alelhusus inşaat piyasasının de kullanılmamış projelere iletilmek amacıyla, çağ belli tıpkı seviyeye inmesini beklediğini anlatan Aşa, “İnşaatçı şu anda önünü göremediği için maliyet hesabı yapamıyor. Burada kamunun devreye girmesi” dedi.

Yabancıya etkisi artı oldu

Mars Investment Umumi Müdürü Melik Kenar bile “Zira kırat artıkça yabancıya mir henüz pahalı kuzuluk geldi. Fakat doların gerilemesi yabancıya satışta artı ayrımsız ağırbaşlılık yarattı. Dolayısıyla yabancıya emlak satışı eliyle tıpkı mesele olduğunu düşünmüyorum. Acul tıpkısı şekilde artacağına bile inanıyorum. Bizim satış verilerine baktığımızda beklentimizi karşılayacak satışlar dahi gerçekleşti bu dolarizasyon döneminde. 2022’üstelik yabancıya satışın 60-70 bin bandına gelerek 10 bilyon doların üzerinde ayrımsız gelir bırakmasını bekliyoruz” diye konuştu.

İç pazarda insanların yatırımlarını az buçuk erteleyip şu anda dolar ve TL tarafında kampanyanın gidişatını izlemeye geçtiğini dile getiren Bucak, “Artacak mı düşecek mi onu bekliyor. Antrparantez itimat oranları mahiye yüzdelik 2’ye yükseldi ve kimesne kredi bulamıyor. Bu de ipotekli hane satışlarında düşüş yaşanacağını gösteriyor. Nedeniyle cebinde nakiti olan konutu alıyor, fakat ipotekli bölük beklemede” dedi.

Yabancıya eğleşme gayeli satışları artırır

İstanbul Gayrimenkul Değerleme Müessis ve Yönetici Ortaklarından Ahmet Büyükduman ise fi yatların düşmüş olmasının başkaları açısından cazibeyi artıracağını kaydetti. “Ecnebi alımlarında aslında vatandaşlık alımlarının payı yüzdelik 15-20. Geriye kalanlar ikamet amaçlı alıyor. Türkiye’üstelik mülk sahibi olduğunuzda daha bayındır aynı şekilde geçici durma alabiliyorsunuz. Hakeza olunca da Afganistan, Yemen, Libya, İran ve Irak gibi ülkeler kızgın mülk için bize yöneliyor ve tevakkuf yardımıyla Türk pasaportu alabiliyorlar. Demincek kur us bizim mülkler onlar için henüz bozuk hale geldi. Zımnında yabancıya satışta tıpkı düşüş beklemiyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Ev fiyatına döviz ayarı

 

Ocak alacaklara pir olgun: Zamlar düşüncesiz çekiliyor!

 

Share: