Kuyumcular derneği başkanı uyardı: Bağan ayarlı altın tuzağına özen edin!

Bingöl Kuyumcular Derneği Başkanı Yaşar Dünya, 22 derece kül altınındaki bakır oranını arttırarak bey fail kişilerin, Bingöl ve belde illerde bir nice kuyumcuyu dolandırdığını kanıt etti. Geçtiğimiz haftalarda hisse senedi adına mevrut 2 kadından 4 sayı yekpare kızıl satın aldığını ve henüz sonra altının gramajının düşük olduğunu fark ettiğini belirten Çağ, kestirmece 6 bin lira dolandırıldığı iddiasında bulundu.

“KUYUMCULAR NAMINA FARKINA VARAMIYORUZ”

Devran, “Ayrıntılı zamandır bu mesleği icra ediyorum. Eskiden beri bağan derece altın piyasada vardı amma zer fiyatlarının yükselmesinden ekolojik ortam piyasalarda çıktı zer olmaya başladı, bağan değer değerli olmaya başladı. 22 değer altını 16 ayar, 17 değer, 18 ayara düşürdüler. Bunun süresince kelepçe, birlik kızıl ve kalık altınlar var. Yeryüzü haddinden fazla yaptıkları şey dahi dede lira dediğimiz Cumhuriyet altınını düşürdüler. Cumhuriyet altınının 22 ayarını getirip 17 ayara düşürdükleri üzere birebir aynısını yaptılar. Kuyumcular kendisine da farkına varamıyoruz ancak sesinden hakeza yere atıp sesinden tanıyoruz. Bambaşka türlüsü mümkün değil tanımıyoruz. Bu anlamda vatandaşlarımızdan ve müşterilerimizden ricamız zer alırken, bildikleri ve tanıdıkları kuyumculardan alış iş yapmalarıdır” dedi.

“AKLIMIN UCUNDAN GEÇMEDİ”

5 bin 400 TL değerindeki birlik altının ayarı düşürülerek parçalanmamış kızıl fiyatına satıldığını belirten Çağ, “Bunu güzeşte hafta yaşadık. Normalde 7 bin TL olan benzeri tamam kızıl, 5 bin 400 TL düşürdüler ve tekmil altından bin 600 TL algın yapıyorlar. Büyük miktarda idrak elde ediyorlar. Bunu Antalya’dan Denizli’den başlıyorlar satmaya Bingöl’e kadar geldiler. Burada bile bize sattılar. Kendim da 4 sayı aldım. Neşeli olduğu üzere, müşterilerim olduğu için güvenerek aldım. 2 hanım geldi ve istinaden aldım. Hakeza bire bir şey aklımın ucundan geçmedi. Bunlar Türkiye’nin herhangi bir vilayetine gidip bu altınları satıyorlar. Bu altınlarda bakır oranı çıktı oluyor. Akman altın bin üzerinden 916 milyem olmasına karşın bunlar 700 milyeme büyüklüğünde düşürmüşler. Kilogram başında 300 gram bakır koyuyorlar. Bu birlikte haddinden fazla nazik tıpkısı tutar yapıyor. 7 bin liralık olan ayrımsız dede altını, 5 bin 400’e düşürüp bin 600 liralık haddinden fazla nazik ayrımsız meblağ. Vatandaşlarımızın bu konuda duygulu olmalarını başvuru ediyorum” şeklinde konuştu.Share: