Libya Başbakanı Dibeybe’den Türkiye-Libya bahir mezuniyet anlaşmasına ilişik izah Açıklaması

Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, Türkiye ile ülkesi ortada yapılan deniz bitirme anlaşmasının Libya’nın Akdeniz’deki denizcilik ve hesaplı haklarını güvence altına aldığını söyledi.

Dibeybe, Suudi Arabistan’ın Halk- Hades göstergeç kanalına verdiği röportajda, Türkiye ve Libya arasında varılan deniz izin anlaşması ve Mısır’ın Libya ile bahir sınırını tek yanlı namına belirlediğini duyurduğu kararına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Sunucunun, Türkiye ile Libya arasındaki deniz mezuniyet anlaşması üstüne Şark Akdeniz Doğal Gaz Forumu üyeleri ile Türkiye beyninde anlaşmazlık bulunduğunu ve bu anlaşmaya mahkemede itiraz edildiğini anlatım etmesi üzerine Dibeybe, “Türkiye ile yapılan antant Libya’nın Akdeniz’deki denizcilik ve kazançlı hakkını güvence altına alıyor.” dedi.

Ülkesinin Türkiye ile yaptığı sözleşme ile kazançlı hakkını aldığını kaydeden Dibeybe, “Libya bu anlaşmayla ekonomik hakkını aldı. Bu, Libyalıların hakkı.. Katiyen apayrı aynı erkek evet dahi cesamet bunu ele geçiremez. Genel ayrımsız eş güdüm olmasını arzu ederiz ve eksiksiz ülkelerin razı olmasını isteriz.” ifadelerini kullandı.

Akdarı’ın adımını daima reddediyoruz

Dibeybe, Mısır’ın Libya ile deniz sınırlarını belirlediğini açıkladığı kararı reddettiklerini belirterek, “Bahir sınırları, ana kara sahanlığı anlaşmalarının tek taraflı olması kabil değil. Mısır’ın bu adımını tamamen reddediyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Darı ve Libya arasında deniz sınırlarının belirlenmesi konusunda tıpkı komisyon oluşturularak anlaşmaya varılması çağrısında kâin Dibeybe, “Mısırlı kardeşlerimizden düet bire bir alt kurul oluşturmasını ve anlaşmaya varılmasını murat ediyoruz. Şayet kesim olmazsa birlikte Birleşmiş Milel var, duruşma var, ahbaplık var. Hiç kimesne elden yegâne başına değişmeyen alamaz. Eğer Libya tarafını algın görüyorlarsa bunu reddediyoruz. Eğer dost ve komşularsa biz ikili anlaşmadan mutlu oluruz.” ifadelerini kullandı.

Akdarı medyasında 13 Aralık’ta düzlük alan haberlerde, Darı Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’nin ülkesinin batı bahir sınırlarının belirlendiğine ilişkin kararı yayımlanmıştı.

Libya Dışişleri Bakanlığından 17 Aralık’ta yapılan açıklamada dahi Akdarı’ın iki mevki bahir sınırlarının belirlenmesine yönelik aldığı karar “tek yanlı” adına nitelendirilerek Libya’nın bu kararı yalnızca reddettiği belirtilmişti.

Share: