Londra örneği: Gayrisıhhi besin reklamlarını engel olmak işe yarıyor mu?

Sam Francis, BBC News

Londra metroları, otobüsleri ve trenlerini havi Büyükşehir Belediyesi’ne sadık şişman transfer zıkkım, 2019 yılında, panolarında sağlıksız, abur cubur niteliğindeki yiyeceklerin reklamlarına kayran vermeme kararı vermişti.

Şimdi önde gelen bili insanlarının yaptığı benzeri araştırmada bu haram yardımıyla 100 bin obezite vakasının önlendiği öne sürülüyor. Ancak bu akıllıcasına tür mi? Elbet ölçüldü? Yasak neleri kapsıyordu?

Londra Belediyesi bilcümle ayrımsız şişko transfer ağındaki panolara şeker hastalığı ve yağ oranı efdal evet da çok tuzlu gıdaların ilanlarının alınmasın 2019 yılında karar verdi.

Besin şirketleri, restoranlar, hazır kemirmek, eve paket yemek hizmeti sunanlar bu alanlarda genel yerine markalarının değil sadece henüz metin olan ürünlerinin reklamını yapabilecekti.

Tasavvur Londra Belediye Reisi’nın ifadesiyle hele “çocuklarda yaygınlaşan obezite sorunuyla savaşım” idi. Uygulamaya konmadan önceki bölüt danışıldığında yüzde 82 bindi almıştı.

Araştırmanın bulguları neler?

Araştırmaya göre, abur cubur gıda reklamı yasağı, zar edildiği 2019 yılından bu yana Londra’üstelik, doğrudan, beklenenden 94 bin 867 henüz birkaç obezite vakası görülmesini sağladı.

Sheffield Üniversitesi ile Londra Hıfzıssıhha ve Tropik Hastalıklar Fakültesi’nin eş araştırmasına göre bu, obezite vakalarında yüzdelik 4,8’lik tıpkısı azalmaya istikbal ediyor.

Bir araştırma, aynı dönemde Londra’birlikte, beklenenden 2 bin 857 daha beş altı diyabet ve bin 915 elan az ruh hastalığı görüldüğünü da tespit etti.

Bunun koskocaman bire bir yönü da avlu kurtarması ve sağlığı geliştirmesinin birlikte Millî Afiyet Hizmetleri’ne, kâin nüfusun hayat süresi içerisinde 218 milyon paunt (4 milyar 740 bin Türk lirası civarında) tasarruf sağlaması.

Bu araştırma, henüz evvel yapılan ve bin civarında Londralının reklam yasağından itibaren ahzüita alışkanlıklarının, İngiltere’nin kuzey batısında cıvıl cıvıl bire bir sayıdaki insana nazaran elbette değiştiğini izleyen elan geçmiş doğru tıpkı ayrıksı çalışmadan yararlanılarak yapıldı.

Şubat ayında yayımlanan bu evvel çalışma, gayrisıhhi gıda reklamlarına konan yasağın, Londralıların haftalık alışverişlerinden kararlama sayı farkı bin kalori eksilmesine kez açtığı sonucuna varmıştı. Ayrıca yağ, şeker ve sodyum klorür oranı yüksek azık ürünlerini bile elan bir iki almışlardı.

Araştırı bu bine mümasil kişi içerisinden “lüp alışverişini işleyen kişinin şişman nakil kullandığı” daha kıtipiyoz ayrımsız grubu ayırmış ve bu grupta sağlıksız gıda tüketimindeki düşüşün çokça daha şişman olduğunu, haftalık alışverişlerinden bin 307 ısın eksildiğini görmüştü.

Sheffield ve Tropikal Emraz Fakültesi’nin yaptığı sonuç araştırma bu bulguları ancak simülasyon modellemesi vasıtasıyla Londra nüfusunun tamamına yayarak, topluluk sağlığı üzerinde hangi kök etkiler yaratabileceği üzerine tahmini sonuçlar elde ediyor.

Araştırmaya müteveccih eleştiriler

Adını vermeksizin BBC’ye konuşan ayrımsız müderris “Seçkin makule modelleme varsayımlara dayanır ve bu da çokça korkusuz bazı varsayımlarda bulunuyor” dedi.

Henüz kaba eleştiriler de var.

Institute of Economic Affairs ünlü kanı kuruluşundan Christopher Snowdon “Bu modelleme çalışması bir tababet dergisinde yayımlandığını bugüne büyüklüğünde gördüğüm arz bakımsız ‘çöp-bilimlerden’ biri” diyor ve sürdürüyor:

“Reklam yasağının Londralıların 1000 ısın elan beş altı tüketmesine etken olduğu üzere falsolu ayrımsız iddiada bulunan, henüz geçmiş bire bir modelleme çalışmasına dayanıyor. ‘Rapor’ bu asparagas iddiaya dair tıpkı paradigma üstünkörü hesaplamadan ibaret.”

Çalışmayı eleştirenler antrparantez Ulusal Sağlık Hizmetleri verilerine bakarak, reklam yasağından bu yana Londra’bile çocuk obezliği vakalarının ortalamanın üstünde artma gösterdiğine da işaret ediyor.

Belediye Reisi Sadiq Khan mutlu

Londra Şehremini Sadiq Khan ise araştırı sonuçlarını kıvançla karşılayanlardan.

“Reklamların elan sağlıksız gıdaların tüketimini teşvik etmekte kocaman bire bir rolü olduğu lacerem. Yılın başlarında yapılan ayrıksı aynı araştırmaya dayanan bu son iş uygulamaya koyduğumuz cezrî sınırlamaların insanların eğilimlerini etkileyip sahn kurtarmakla kalmayıp Millî Afiyet Hizmetleri’ne bile milyonlarca sterlinlik artırım sağlayabileceğini gösteriyor.”

Belediye Başkanı Khan, Londralıların daha sağlıklı olması ve sağlık hizmetleri üzerindeki baskının azalması üzere adımlar atmayı sürdüreceğini söyledi.

Araştırmayı yapanlar ise eleştirilere kıymet, yaptıkları, tahminler ve modellemelere dair hesaplamaların yüzde 100 akıllıca olmayabileceğini amma benzeri eğilime belen ettiğini söylüyor. Araştırmacılar, genel adına reklamlar ile tüketilen gıda arasındaki ilişkiye meni eden haddinden fazla sayıda apayrı çalışmanın dahi olduğuna belen ediyor.

Share: