Lozan’ın dengesi mi bozuluyor? Cihat Yaycı: Türkiye’yi çatışmaya çalmak istiyorlar, haddinden fazla tetik olunmalı

Müesses kol baştan oluşurken Türkiye gücünün karşılığını ahzetmek istiyor. Emperyalist devletlerin sistemi devam yol açmak istemesi bölgemizdeki patırtı alanlarını artırdı. İngiltere, BENDE ve İsrail merkezli yapılanmaysa Türkiye’yi kuşatma altına aldı. Topkapı Üniversitesi öğretim üyesi ve müstafi amiral Doç. Dr. Cihat Yaycı, serencam dönemde KUL’nin Yunanistan’daki üslerinin sayısını artırması, Dedeağaç limanını genişletmesi girişimi ve Kıbrıs Anadolu Kesimi’ne yönelik silah ambargosunun kaldırılmasına yönelik gelişmeleri Türkiye gazetesine değerlendirdi.

TANK VE SALDIRI HELİKOPTERLERİ KİME KARŞI KULLANILACAK?

“ÇAKER, NATO ve Batı artık gün doğusu sınırını Türkiye’den Yunanistan’a kısaltmak istiyor” diyen Yaycı’nın açıklamaları şöyle:

“ESIR’nin Europe Defender-21 kapsamında tatbikat yapmasından ve ÇAKER’nin Dedeağaç’a rabıtasız tahaşşüt yapmasından artış, tatbikatın ardından bu zırhlı araçların Yunanistan’a armağan edilecek olması esas problemi teşkil etmektedir. Bu araçlara haddizatında Yunanistan’ın ihtiyacı yoktur. Ancak atıfet edilecek olan tank ve helikopterin kime cebin kullanılacağı sorusu önemlidir. Yardım edilen teçhizatın hücum nitelikli olması çokça ciddi ayrımsız soru işaretidir.

DEDEAĞAÇ LOZAN’IN DENGESİNİ BOZUYOR

Dedeağaç’ta yapılan tahaşşüt ile gelişigüzel ÇAKER Başkanı Joe Biden’ın ABD’nin küresel tasrif, program ve stratejisinin uygulayıcısı olduğu unutulmamalıdır. KÖLE, NATO ve Gün Batısı bundan sonra maşrık sınırını Türkiye’den Yunanistan’a örtmek istiyor. Dedeağaç, MEMLUK amacıyla Balkanlara ve Karadeniz’e methal kapısı adına dahi görülüyor. Bunun, Türkiye’yi ve Türk Boğazlarını yanı başından çevreleme ve kontrol girişimi olduğu bile bulutsuz. Üstelik Dedeağaç çıktı bir ÇAKER bahir üssüne evrilmekte. Bu, Lozan dengesini dahi bozucu bire bir girişim.

“TÜRKİYE’NİN ÇOK AMA ÇOKÇA DİKKATLİ OLMASI GEREKİR”

KÖLE, Güney Kıbrıs Küçük Asya Yönetimi’ne (GKRY) uyguladığı zırh ambargosunu 1 Ekim 2022’den itibaren konuşmak için kaldırdığını açıkladı. Gündüz önemlidir, çünkü Rumların Kıbrıs Cumhuriyeti kuruluş sene dönümü (haddizatında 16 Ağustos olmasına rağmen) yerine kutladıkları tarihtir. Esasen bu ambargonun kaldırılması, İsrail’den “Çipo Kubbe” hava defans sistemleri satın alacağını beyan etmesi ile örtüşmüştür, dikkatlerden kaçmaması gereken mehabetli benzeri husustur. Olayı konjonktürel yerine değerlendirdiğimizde Yunanistan’ın saldırganlıkları, Ermenistan’ın Azerbaycan’a saldırısı, Dedeağaç’ta ABD bahir üssü yapılacağı haberleri ve beş altı hafta evvel Suriye’üstelik ESIR’li generallerin PKK’lı teröristleri ziyaret etmeleri, yeniden MEMLUK’nin ve Rusya’nın PKK’ya destek çıkması ve sonunda gelinen noktada GKRY’nin cebe ambargosunun kaldırılması balaban benzeri istifham işaretidir. Bu durumların ışığında sâdır şudur; Türkiye’nin mail benzeri zamanda çatışmaya çekilmesi ihtimali söz konusu. Ve bunun askeri anlamdaki harekat alanının şekillendirilmesi sürüyor. Türkiye’nin çok amma çok dikkatli olması gereklidir.”

YUNANİSTAN’IN TÜRKİYE’DEKİ İLETİŞİM BAŞKANLIĞI MODELİNİ KOPYALAMASI

Cihat Yaycı, Yunanistan’ın Türkiye’deki bildirişim başkanlığı modeline eş benzeri iletişim başkanlığı modeli kuracağına müteveccih iddiaları değerlendirdi. Yaycı “Yunanistan diplomatik yollarla yürüttüğü matlup çalışmasını henüz dahi kurumsallaşarak ve kuvvetlenerek Palikarya propagandasını artıracaktır” dedi.

Share: