Lula: Kabus sona erdi

Brezilya’üstelik Teşrinievvel ayında planlı şevket başkanlığı seçimleri sonucu rakibi Jair Bolsonaro’yu aşınmış eden Luiz Inacio Lula dahi Silva, planlı törenle yemin ederek görevine başladı. Lula, törende yaptığı konuşmada, “Gölgeler, belirsizlikler ve incitici dönemi geçirdik. Ama bu kabus sona erdi” dedi.

Yemin töreninde mütekellim Lula, elden kendisine rey verenlere değil, 215 milyon Brezilyalıya bakım edeceğini belirtti. Lula, “Brezilya halkı, demokratik bir rejimde yaşamayı reddeden banal, radikalleşmiş bire bir azınlığın şiddetini reddediyor. Artık tiksinti, hile veri, cebe ve bomba bulunmayan. İnsanımız işlemek, intikal etmek, ailesine benzemek ve gönenmek için huzur istiyor. Açlığın dümbelek dönüşü, Brezilya halkına karşı işlenen arz ağır suçtur. Geleceğimizi bugünden bina etmek istiyorsak, cümle üzere tamam mütekâmil bir ülkede aylamak istiyorsak bu kadar eşitsizliğe kayran olamaz” dedi.

“BU KABUS SONA ERDİ”Lula, 700 bin Brezilyalının Covid-19’dan hayatını kaybettiğini, 125 milyon kişinin besin güvenliği sorunu yaşadığını, 33 milyonun ise kıtlık sınırında olduğunu vurgulayarak, “Bunlar sadece biraz nicelik. Bunlar aslında elden sayılar, istatistikler, göstergeler değil bunlar âdem. Rical, kadınlar ve dallar, 30 Teşrinievvel 2022’de binnetice umum marifetiyle mağlup edilen dağ tıpkısı yönetimin kurbanları” dedi.Lula, söz konusu değişime ilişkin “Kabus sona erdi” diye, “Akıbet yıllarda nasıl tarihimizin yer acı dönemlerinden birini yaşadık. Gölgeler, belirsizlikler ve bire bir biberli dönemi. Fakat bu kabus, ülkenin yeniden demokratikleşmesinden bu yana yapılan bildirme şanlı seçimde, ferman oyu ile sona erdi” diye konuştu.

Share: