Madenci heykelinin boyanması eleştirilerine karşılık

Madenci heykelinin boyanması eleştirilerine cevap

Başkanvekili Hüseyin Yılmaz, “Eleştirileri nahak buluyorum, kınıyorum. Madenciye ayar verdiğimiz amacıyla bu çalışmayı yaptık”

ZONGULDAK – Zonguldak’ın Kozlu ilçesinde 31 yıl önceki yapılan madenci heykelinin semavi ve soluk renklerine boyanması tepkilere bozukluk oldu. Belediye Başkan Vekili Hüseyin Yılmaz, çizmelerinin yeniden siyaha boyandığı heykelle ilgilendiren olarak “Kozlu’daki vatandaşlarımızdan hiçbir aksi reaksiyon almadık, üstelik çokça olumlu tepkiler aldık. Biz madenciye derece verdiğimiz için bu çalışmayı yaptık. Yapılan eleştirileri haksız buluyorum” dedi.

1991 yılında Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Akademisyen ve heykelci Sağlam Yurdanur vasıtasıyla yapılan madenci heykeli, Kozlu ilçesinin girişine yerleştirildi. Geçen 27 Teşrinievvel haset tunç heykel, Kozlu Belediyesi ekipleri marifetiyle yağlı boya ile madenci renkleri olan mavi ve soluk renge boyandı. Madencinin bareti ve çizmeleri sarı, elbisesi ise mavi renge boyandıktan sonradan heykelci Stabil Yurdanur, “Zaman aldığım bilgiye göre Kozlu’da yer kayran Madenci Anıtı boyanarak iptal edilmiştir. Anıt heykel tanınmayacak şekilde boyanmış ve bu yolla hem nutuk eseri hem üstelik eroin emekçileri itibarsızlaştırılmaya çalışılmıştır” dedi.

Sarı çizmeler yeniden siyaha boyandı

Yaşananların peşi sıra şehremaneti ekipleri madencinin çizmelerini soluk renkten siyah renge boyadı. Kozlu Belediye Başkanvekili Hüseyin Yılmayan ise gazetecilere yaptığı açıklamada yapılan eleştirileri haksız bulduğunu söyleyerek madenciye ayar verdikleri üzere hakeza bir faaliyet yaptıklarını ifade etti.

Yılmaz, “Kozlu’daki vatandaşlarımızdan hiçbir hırçın aksülamel almadık, bile çok müspet tepkiler aldık. Madencimizi kıyafeti yıllardır ve bugünde madencinin giydiği elbisenin rengidir. her eğin niyetimiz yoktur. Madenciye hürmetsizlik, itibarsızlık yapıldı diyerek haberleri banko kabul etmiyoruz ve kınıyoruz, art oruçlu yapılan duyum. Biz Kozlu’da 263 madencinin martir olduğu madenci şehitleri anıtını Kozlu Meydanı’nda hususi tıpkı anıtla canlandırma ettik. Esasen şehrimizin girişinde bu topraklarda 5 bine mail maden işçimizin şehit olduğunu gösteren bir anıt yaptık. Değişik yerlerde düz düzenlemeleri yaptık. Amasra’da ölen 41 madencimizin acısını yaşıyoruz. Tığ madencimize değer verdiğimiz amacıyla bu çalışmayı yaptık. Yapılan eleştirileri haksız buluyorum” diye niteleyerek konuştu.

Share: