Mahallenin başı dolandırıcılarla dertte: Düzme adres kullanarak vatandaşları dolandırdılar

Mahallenin başı dolandırıcılarla dertte: Cali bulunak kullanarak vatandaşları dolandırdılar

Dolandırıcıların mesken tuttuğu Gümüşhane’nin merkeze sadık Eskibağlar Mahallesi’nin muhtarı duruma ayaklanma etti

GÜMÜŞHANE – Gümüşhane’nin merkeze ilişkin Eskibağlar Mahallesi’nin başı yapmacıklı bulunak kullanarak vatandaşları dolandıran satıcılarla dertte. 2 yıldır bu sorunu yaşadıklarını ve mağdurların daim kendisini arayarak yakındığını dile getiren kocabaşı Musa Zaman, “Dolandırıcılarla görüştüm girgin cerbezeli bana mahallemi öğretmeye çalışılıyorlar” dedi.

Gümüşhane’nin sunma çarkıt mahallelerinden birisi olan Eskibağlar Mahallesi serencam 2 yıldır dolandırıcıların hedefinde. Aksata sitelerini ayrımsız kopyalayarak beyaz zehir yük bey sitesi kuran dolandırıcılar geçmiş namına piyasanın çokça altında aynı fiyatlandırmayla mağdurları ağlarına düşürüyor. Elan bilahare site içerisinde gene özlük yazdıkları olumlu değerlendirmelerle vatandaşların güvenini kazanan dolandırıcılar depolarının Gümüşhane’nin Eskibağlar Mahallesi’nde bulunduğunu söyleyerek ödemelerin belirttikleri adisyon numarasına havale yoluyla gönderilmesini istiyor. Ödeme gerçekleştirildikten sonraları siparişleri eline ulaşmayan vatandaşlar ise çareyi muhtar Musa Ruz’ü aramakta buluyor.

Sonuç 2-3 günce süreçte kendisini 100’e mümasil dolandırıcılık mağdurunun aradığını belirten Eskibağlar Mahallesi muhtarı Musa Çağ mahallelerinde böyle ayrımsız firma olmadığını söyleyerek vatandaşları uyardı.

Öte yandan kocabaşı röportaj verdiği sırada belirtilen adrese gelen tıpkı yurttaş ise muhtarın uyarısıyla dolandırılmaktan sonuç anda kurtuldu.

“Dolandırıcılar kocabaşı olduğum halde bana mahallemi öğretmeye çalışıyor”

Mahallesinin adresi verilerek tahminî 2 yıldır vatandaşların dolandırıldığını belirten Eskibağlar Mahallesi Muhtarı Musa Gündüz, “Bu durumdan kısaca 2 yıl önce haberimiz oldu. Tıpkısı parafin kayıt firmasının satışı olduğu ile ilişkin telefonlar geldi bize biz dahi araştırdık ve hakeza bire bir öz olmadığını öğrendik. Sıfır benzeri sokağın adı verilerek başladılar. Tıpkısı müddet bitmeme ettikten sonra bunlar kesildi. Henüz bilahare bambaşka bire bir firma adı altında tekrar başladı. Kısaca 3 firma öz sokakta değiştirildi. Son 2-3 gündür tıpkısı olay mahallemizde mevcut Kömürcüoğlu sokakta başladı bambaşka bir firma adı altında. İnsanlarımız araştırıyor arıyor bizi arıyorlar tığ ise onları uyarıyoruz. Ancak aynı dahi paralarını kaptırıp sonradan arayıp bize ağlayan vatandaşlarımız üstelik var. Ben kendim üstelik yazıştım bu dolandırıcılarla, ben saç kurutma makinesi ahzetmek istiyorum dedim. Ben Gümüşhane’deyim yeriniz nerede dedim. Az Buçuk sonraları gine yazdım ve ego oradayım, nerede deponuz alayım dedim. Sonradan beni neden kandırıyorsunuz hayatınızda Gümüşhane’ye hiç geldiniz mi ego buranın muhtarıyım dedim. Yerleşme yeri sıfır yerde sizin eviniz elbet peki benzerinden ayrımsız birlikte bana reaksiyon gösterdiler. Kocabaşı olduğum halde bana yer öğretmeye çalışıyor” dedi.

“Ürünlerin fiyatı yarı yarıya”

Dolandırıcılık üzere hazırlanan sitede ürünlerin fiyatının piyasaya bakarak nısıf yarıya daha fasit olduğunu ve vatandaşların bu nedenle dolandırıcıların ağına düştüğünü belirten kocabaşı Musa Güneş, “Açtıkları genel ağ sitelerinde kendileri olumlu yorumlar paylaşmış. 24 saat içre hızlı tıpkısı şekilde ürünüm sorunsuz benzeri şekilde geldi diyor. Düşünün ki 24 saat içerisinde ülkenin seçkin hesabına Gümüşhane’den ürün gitme şansı yok, kargo de 2-3 bölüm içerisinde gidiyor. Sitede çalışkan bindi sekmesi var, ben yazdım oraya. Şu ana büyüklüğünde mevrut bir cevap yok neyi bekliyorsa bundan sonra, almak kim yoğunluğu var. Ürünlerin fiyatı ise yarı yarıya” ifadelerini kullandı.

“İnsanlarımız hakeza sitelerde pimpirik ürünler gördüğü antlaşma arasın sorsunlar”

Vatandaşlara dolandırılmamaları amacıyla uyarılarda bile kâin kocabaşı Ruz, “Inanma ve jandarmanın bu konuda bilgileri var geliyorlar tığ birlikte onlara hikmet paylaşımında bulunuyoruz. Ağrı’dan, Adana’dan, İstanbul’dan, Denizli’den ve elan bir nice yerden bizi arayan vatandaşlarımıza CİMER üzerinden şikayetçi olmalarını söylüyoruz, yakalanırsalar paranızı ihtimal paranızı alabilirsiniz diyoruz. Sonuç 3 günde kısaca 100 yurttaş beni aradı, kimi ağlıyor parasını kaptırmış kimi Tanrı razı olsun muhtarım diyor. Dua eden dahi var ağlayan da. Ego bunu 2 yıldır yaşıyorum ama serencam 2-3 gündür aramalarda artım oldu. Tıpkısı avrat aradı eşimden bilgisiz 6 bin TL yatırdım şu takımı aldım deminden gelmeyecek mi dedi. Gelmeyecek ablacığım dediğimiz devir üstelik insanlarımız ağlamaya başlıyor. Bu bile insanlarımız açısından zor. Lütfen bu şekilde internet sitelerini gördüğünüzde, illerimizin muhtarlarını arasınlar sorsunlar. Bu demin Gümüşhane’bile apayrı zamanlarda başka şehirlerde benzer. İnsanlarımız hakeza sitelerde berduş mahsulat gördüğü antlaşma arasın sorsunlar” diye niteleyerek konuştu.

“Arkadaşım şu anda kurtuldu”

İstanbul’dahi diri tıpkı arkadaşının ricası üzerine deponun adresini taharri etmeye mevrut İsrafil Atalay, “İstanbul’da ayrımsız eş burada çok uyguna tıpkısı beyaz kayıt satın ahzetmek için bu adresi tayin etmiş. Görüşmüşler, yollarız demişler. O üstelik beni aradı Gümüşhaneli olmam cihetiyle, arama etmeye geldim böyle ayrımsız düzlük var mı bulunmayan mu diye niteleyerek amma muhtarımız burada hakeza benzeri saha olmadığını söyledi. Arkadaşı arayayım üstelik dolandırıcılığa maruz kalmasın. Arkadaşım parayı yatırmadı beni bekliyordu arkadaşım şu anda kurtuldu, deminden bilim vereceğim” dedi.

(UA-RE-ÖS-Y)

Share: