MAL İÇİN FLAMİNGOLARA KIYDILAR

AKSARAY’dahi Naim D.’nin (36), 2 arkadaşının sayesinde ‘flamingo cenneti’ yerine aşina Sodyum Klorür Gölü’nde yakalayıp basamak ve gagalarını bağlayarak koli içinde feda etmek üzere sâri otobüsüyle Mersin’in Efdal ilçesine gönderdiği 40’ı bala, 47 flamingodan 26’sı öldü. Şüpheliler ve otobüs şoförüne mecmu 425 bin lira yönetimsel nakdî ceza uygulandı, haklarında adli muamele başlatıldı.

Eskil ilçesi Böget köyünde oturan Naim D., iddiaya göre arkadaşları İbrahim K. (35) ve Mehmet D. (40) ile alay malay Türkiye’nin ikinci balaban gölü ve ‘flamingo cenneti’ namına aşina Tuz Gölü’nde 40’ı bala, 47 flamingo yakaladı. Arkası Sıra bu flamingoları 28 Ağustos haset saat 03.00’te ayaklarını ve gagalarını bağlayıp koli içinde yaya otobüsünün bagajında feda etmek amacıyla Mersin’in Erdemli ilçesine gönderdi.

26 FLAMİNGO ÖLDÜ

Koliler, saat 07.30 sıralarında Erdemli ilçesinde belirtilen adreste ayrımsız ahzüita merkezinin uğrunda otobüsten yolun kenarına indirildi. Kolilerden gelen sesleri duyan çevredekiler durumdan şüphelenip polis ekiplerine bilgi verdi. Polis ekipleri, kolileri açtığında içinde flamingo olduğunu gördü. Ardından Efdal Maşrık Dulda ve Milli Parklar ekiplerine malumat verildi. Ekipler yaptığı incelemede 4’ü yetişkin, 26 flamingonun nefessiz format öldüğünü saptadı. Ayrıksı flamingolar ise yapılan afiyet kontrollerinin peşi sıra Silifke Göksu Deltası’nda doğayı bırakıldı.

4 KİŞİ HAKKINDA TOPLANMIŞ 425 BİN LİRA İDARİ SERVET CEZASI

Efdal Şark Siper ve Milli Parklar Şefliği, flamingoları koli zarfında otobüse teyit eden Naim D. ile otobüs şoföre hakkında toplanmış 300 bin lira yönetimsel para cezası uygulayıp, haklarında adli iş başlatıldı.

Durumun Aksaray’a bildirmesi üstüne birlikte jandarma ekipleri Naim D. ve flamingoları alay malay yakaladığı 2 arkadaşının evine cerrahi müdahale düzenledi. 3 karanlık gözaltına alınırken, adreslerde beslemesi haram olan angut, suna, ördek ve maktu flamingo kanatları ele geçirildi. İfadelerinin ardından serbest bırakılan şüpheliler karşı adli sormaca bitmeme ederken, evde bulunan beslemesi yasak kuşlarla ilişkin Aksaray Doğa Siper ve Milli Parklar Müdürlüğü vasıtasıyla birlikte bütün 125 bin teklik yönetimsel para cezası uygulandı.Share: