Malatya’da sırlı mağara! Dilden dolaşan söylentiler zımnında kimesne ‘Korku Mağarası’na giremiyor

Akçadağ ilçesine tutkun Küçükkürne Mahallesi’nde 1750 metre yükseklikte bulunan ve nahiye halkının içerisinde işlek muhtelif uz yabani zooloji zımnında “ürkmek mağarası’ adını verdikleri mağaraya kimesne giremiyor. Kurt, tilki, kirpi, yarasa kabilinden birçok çandır hayvanı türüne familya sahipliği yaptığı ati sürülen ve kısaca 3 kilometrelik dayanıklı tıpkısı yolcuğunun arkası sıra ulaşılabilen mağaranın dibini ise bugüne büyüklüğünde gören olmadığı anlatım ediliyor.

3 KİLOMETRE STABIL YOLCULUĞUN ARDINDAN ULAŞILIYOR

Bölgede gezici rehberliği eden Eksiksizlik Aldanmaz, mağaranın karstik özelliğinin bulunduğunu belirterek, “Mağaraya 3 kilometre metanetli bir yolculuğun peşi sıra ulaşılıyor. Havza halkının kaçınmak mağarası adını verdiği in 80 metre derinliğinde. Yurt benzeri girişten bilahare iki balaban galerisi olan mağarada mütenevvi yaban hayvanları yaşıyor” dedi.

“KESIM HALKI KORKUDAN ZİYARET EDEMİYOR”

Mağaradaki sır ve yabani hayvanlardan ortalık vatandaşların ziyaret etmeye korktuğunu kaydeden Aldanmaz, “Mağaraya girdiğinizde aldanmaz, tilki, kirpi, üzücü keçisi ve yarasa kabilinden çeşitli çandır hayvanları ile karşılaşabilirsiniz. Bu bağlamda vatandaşlar bölgeyi ülfet etmekten korkuyor. Ulaşımı bölgedeki sert çatı nedeniyle berenarı tahakküm olan in turizme kazandırılabilir. Bu yapılabilirse ilçemiz için heybetli ayrımsız dideban olabilecek benzeri in” diye niteleyerek konuştu.Share: