Malatyalı Kayısı Üreticisi: “Tmo Köylünün Elinde Dünyalık Bittikten Sonra mı Fiyat Açıklayacak?”

CHP’li milletvekillerin Malatya’da dinlediği kayısı üreticisi, Yerey Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) kayısı fiyatını açıklamamasına reaksiyon gösterdi. Üretici, “Köylüyü bizzat TMO çarptı. Sayın Cumhurbaşkanım TMO ne ant fiyatı açıklayacak? Köylünün elinde mal bittikten sonra mı karşılık açıklayacak? Hakeza tıpkı sistem var mı dünyada?” dedi.

CHP Muğla Mebus Mürsel Alban, Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere ve Tunceli Saylav Polat Şaroğlu, Malatya Şire Pazarı’nı ziyaret etti, çiftçinin sorunlarını dinledi. Milletvekillerinin kayısıyla ilgili durumu sorduğu bire bir müstahsil, şöyle dedi:

“TMO ZAMAN BİTTİKTEN SONRALARI FİYAT AÇIKLADI, KÖYLÜYÜ BİZZAT TMO ÇARPTI”

“Kayısının sahibi namevcut, sabık sene TMO fiyat açıklamadı, esnaf 25 liradan köylünün malını aldı. TMO köylünün malı bittikten sonra fiyat açıkladı; 50 teklik. Bu memleketin sahibi ki? Bu TMO’nun işi hangi? Zaman bittikten sonraları fiyat açıkladı. Köylüyü şahsen TMO çarptı. Biz böyle tıpkısı ülkede yaşıyoruz. Ego derdimi ki anlatayım?”

Milletvekillerinin, “Tığ senin derdini dinlemeye sesini duyurmaya geldik” demesi üzerine yetiştirici, “O devir sen diyeceksin ki; Sayın Cumhurbaşkanım TMO hangi zaman fiyatı açıklayacak? Köylünün elinde mülk bittikten sonradan mı eşit açıklayacak? Hakeza benzeri hep var mı dünyada? Belirtik kerem vasıtasıyla çarpılıyoruz. Bugün âdem üç katına çıkarmış mazotu, vurdumduymaz şehre gelemiyor. Demincek vatandaşa sor; ‘halimiz iyi’, yahu ben şeş aydır henüz zaman geldim.

“PETROLE GİDİYORUM SANKİ CANAVAR BENİ YUTUYORMUŞ GİBİ…”

Ben köylüyüm, 300 dönüm yerim var, bire bir apaz kültür ekemiyorum. Niçin, kurtarmıyor. Ego çocuğuma bire bir çikolata almış değilim. Petrole gidiyorum sözde canavar beni yutuyormuş kabilinden…Bu ülkede hakeza yaşanır mı? Tığ uyum istiyoruz, adilane, adaletçe hayat istiyoruz. Hırsızların rüşvet vermediği, acayip gurebadan algı alındığı bire bir mevki istemiyoruz. Hepimizin kıblesi bir apayrı bir yerde yaşamam. Ülkem Türkiye. Benim çocuğum okur, tıpı bitirir, Esenlik Bakanı fariza vermez.”Share: